Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Kiss: Rok 2021 bol pre PPA najťažším v jej histórii

Kiss: Rok 2021 bol pre PPA najťažším v jej histórii
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rok 2021 bol pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) najťažším v jej histórii. Pozastavená akreditácia, nemožnosť vyplácať platby žiadateľom, personálne zmeny, akreditačný proces, to všetko charakterizovalo rok plný zmien, turbulencií a napokon aj očakávaného obratu. Uviedol to v pondelok na brífingu generálny riaditeľ agentúry Jozef Kiss pri príležitosti verejného odpočtu činnosti PPA za minulý rok.

„Napriek tomu, že akreditácia bola pridelená 15. októbra, podarilo sa nám plnohodnotne vyplatiť priame platby v celkovej výške viac ako 500 miliónov eur. To znamená, že tu sme splnili záväzok voči poľnohospodárom a farmárom,“ spresnil.

„Zároveň je dôležité povedať, že sme opätovne spustili proces vyhodnocovania platieb ešte v minulom roku. Tu hovoríme o 80 miliónoch eur, ktoré budeme ‚púšťať‘ do 30. júna 2022. Súvisí to s minulým obdobím, nielen s rokom 2021, ale aj s rokom 2020, 2019 a 2018,“ informoval.

Okrem vyplácaných podpôr podľa neho PPA rieši aj náklady PPA spojené s jej IT systémami a prenájmom budov.

„Musím povedať, že máme uzatvorené veľmi nevýhodné zmluvy, či už je to o prenájme budov alebo sú to zmluvy o prevádzke informačných systémov. Sú dva kľúčové systémy, ktoré máme – ich mesačná prevádzka nás mesačne paušálne stojí 200.000 eur. Takže s týmto bojujeme. Hľadáme však alternatívy riešenia tak, aby sme agentúru výrazne odľahčili od nákladov, ktoré so sebou nesie,“ dodal Kiss.

V strednodobom horizonte agentúra bude podľa neho pokračovať v postupnej elektronizácii jednotlivých procesov s cieľom dosiahnuť  plne elektronickú komunikáciu všetkých procesov, agentúra bude posilňovať riadený systém kybernetickej a informačnej bezpečnosti a využívať centrálne úradné doručovanie.

PPA je rozpočtová organizácia, zabezpečuje administratívne činnosti súvisiace s poskytovaním podpôr pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka formou finančných prostriedkov z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, Európskeho námorného a rybárskeho fondu a zo štátneho rozpočtu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Sedliak
Sedliak
25. máj 2022 21:25

https://www.aktuality.sk/clanok/7rkulxT/evolucne-nie-sme-nastaveni-na-hladanie-pravdy-jednoduchsie-je-presviedcat-ostatnych-ze-ju-mame/ Vzletné reči pravdu nezabezpečí … rozprávanie o transparentnosti ju nevytvoria … PR prácu a odbornosť nenahradí … Všimli sme si vôbec, že sa na webe PPA už takmer dva roky nedajú vyhľadávať poberatelia dotácii? Všimli sme si vôbec, že sa na webe PPA nedajú vyhľadať zamestnanci ústredia PPA, mimochodom… Celý komentár »

Johnny
Johnny
27. máj 2022 7:20
Odpoveď na  Sedliak

PPA má kompetencie (ktoré je povinná vykonávať) stanovené § 10 ods. 1 a 2 zákona č. 280/2017 Z. z. Nie je tam toho zrovna málo.

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
28. máj 2022 18:34
Odpoveď na  Johnny

Veľmi dobrý smutný vtip!
Boh pomáhaj Slovenskému pôdohospodárstvu pri takýchto úradníkoch PPA!