Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Stav výsevu repky je optimistický k budúcoročným cenám

Stav výsevu repky je optimistický k budúcoročným cenám
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Repka sa spamätáva zo situácie na trhu, keď sa 15. novembra uskutočnilo vyberanie ziskov na komoditných burzách. Repka z toho dôvodu oslabila na burze Euronext v Paríži o viac ako 16 eur za tonu. Príčinou vyberania ziskov bola negatívna nálada investorov na trhu, ako aj boj Číny proti prudkému rastu cien potravín, keď chcela obmedziť špekulatívne aktivity na komoditných burzách.

Repka uzatvárala týždeň v miernom poklese a to o približne 3,5 percenta. Situácia na trhu je momentálne napätá a čaká sa na zotavenie. Turbulencie na devízovom trhu, pokles ceny ropy, zníženie ceny rastlinného oleja, ako aj negatívny trend na trhu so sójou viedli k poklesu ceny repky. Pestovatelia, obchodníci a spracovatelia volia vyčkávaciu taktiku a čakajú na ďalší vývoj trhu. Na vývoj cien repky vplýva okrem ekonomických správ momentálne aj výsev tejto komodity pre rok 2011.

Nemecko:
Hoci podmienky výsevu vo viacerých regiónoch Nemecka nie sú priaznivé, súčasné atraktívne ceny repky sú pre mnohých pestovateľov výzvou na navýšenie osevných plôch. Podľa odhadu Únie UFOB zostane výsev v Nemecku na úrovni okolo 1,45 mil. hektárov, čo je len nepatrne ( 3,4%) pod úrovňou výsevu z roku 2010. Z dôvodu nepriaznivého počasia, ako aj iných ukazovateľov je problematické schádzanie rastlín a spomalenie vývoja.

Európska únia:
Pre EÚ, najväčšieho producenta repky na svete, sa odhaduje zníženie plôch výsevu pre rok 2011. Predpovede hovoria o poklese produkcie pre celú Úniu o približne 3 percentá. Dôsledky je potrebné vidieť v zhoršených podmienkach výsevu, ako aj samotného rôzneho regionálneho vývoja porastov.

Ukrajina:
Na základe zlých podmienok prezimovania, ako aj vplyvom sucha sa osevné plochy pre Ukrajinu znížili oproti minulému roku o 0,54 mil. ha a v budúcom roku by mali dosiahnuť 1,03 mil. ha. Podmienky rastu sú podľa odborníkov doteraz priaznivé.

Austrália:
Austrálska Únia pre olejniny znížila prognózu úrod oproti minulému mesiacu o 1 percento na 2,05 mil. ton . Napriek nižším číslam sa očakáva produkcia oproti minulému roku o 7,9 percenta vyššia.

Nižšie stavy zásob sa môžu v najbližších dňoch opäť postarať o navýšenie cien repky. Ďalší cenový vývoj bude závisieť aj od vyhliadok produkcie pre rok 2011.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments