Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Štát spúšťa Zelenú naftu. Ako reagujú poľnohospodári?

Štát spúšťa Zelenú naftu. Ako reagujú poľnohospodári?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Projekt Zelenej nafty oficiálne odštartoval. Ministerstvo pôdohospodárstva predstavilo komodity, ktoré získajú podporu, ako aj dlho očakávané normatívy, na základe ktorých sa konkrétna podpora vypočíta.

„Zelenú naftu budeme poskytovať výhradne aktívnym farmárom, ktorí pestujú, chovajú a zabezpečujú zvyšovanie našej potravinovej sebestačnosti. Podporíme len tých poľnohospodárov, ktorí produkujú, to znamená chovajú vybrané zvieratá alebo pestujú vybrané plodiny,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Celkovo štát cez projekt zelenej nafty podporí produkciu 125 vybraných komodít – 108 v oblasti rastlinnej výroby a 17 v oblasti živočíšnej výroby.

„Nedáme podporu tam, kde sú lány pšenice, ale podporíme špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu. Podporíme výrobcov ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, olejnín, ale aj pestovanie chmeľu, viniča a liečivých rastlín. V živočíšnej výrobe to bude podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní a hydiny,“ dodala Matečná.

Podporu získajú aj zvieratá, ktoré nevyžadujú vysokú spotrebu nafty

Prostredníctvom projektu zelená nafta začnú na slovenský vidiek prúdiť ďalšie finančné zdroje. Aj preto ho vítajú aj samotní poľnohospodári.

„Projektom zelená nafta sa pre slovenských poľnohospodárov ponúkajú väčšie možnosti na stabilizáciu tých oblastí výroby, ktorým sa práve aktívni poľnohospodári venujú. Hovoríme napríklad o znižovaní rokmi naakumulovaných dlhov, o stabilizácii výroby a väčšej možnosti na investície,“ vyjadrila sa Jana Holéciová z SPPK.

Pestovatelia aj chovatelia dlhodobo volajú po dorovnaní podmienok s ostatnými krajinami. Bez toho sa podľa nich našim roľníkom nepodarí vyrovnať v konkurencieschopnosti s kolegami z okolitých štátov. Pozitívom je aj to, že podporu získavajú komodity, z ktorých mnohé sú na Slovensku už roky na ústupe.

„Pevne verím, že to postupne pomôže aj navýšiť produkciu týchto komodít, ale budeme veľmi radi, ak by sa to podarilo aspoň zastabilizovať, a tí, ktorí sa tomu venujú, aby zotrvali,“ uviedol Oliver Šiatkovský zo Zväzu zeleninárov a zemiakarov.

Podporu získajú aj zvieratá, ktoré nevyžadujú vysokú spotrebu nafty, ako napríklad hydina, ošípané alebo mäsový dobytok. Pri ňom navyše dôjde k zníženiu rozdielov oproti mliečnemu sektoru.

Matečná: O normatív prejavili záujem aj kolegovia z ČR

„Dlho sme volali po tom, aby sa vyrovnali rozdiely medzi dojnicami a dojčiacimi kravami a toto opatrenie je tak spravené, že ten rozdiel, ktorý je v podpore na dojnicu a dojčiacu kravu, je akýsi logický. Dá sa to prijať. Rozdiel medzi dojnicami a dojčiacimi kravami sa vyrovná a podstatné je, že rastúce kategórie majú tú istú sadzbu, čo je z nášho pohľadu veľmi prijateľné,“ vysvetlil Peter Polák zo Zväzu chovateľov mäsového dobytka.

Rezort avizuje, že získanie podpory prostredníctvom aktuálneho projektu zelenej nafty bude oveľa jednoduchšie, ako v minulosti. Tentoraz totiž poľnohospodári nemusia dokladovať reálnu spotrebu nafty. Podpora sa vypočíta na základe koeficientu a  normatívu, ktorý je pre každú komoditu presne stanovený. Na ich tvorbe sa podieľali vedeckovýskumné inštitúcie.

„Táto norma je nemenná, je to vedecká norma, ktorá bola otestovaná a zaujímajú sa o ňu už aj kolegovia z Českej republiky, lebo je jednoduchá a nespochybniteľná,“ uviedla Matečná.

„Mechanizmus je jednoduchý, u zvierat vychádzame z počtu kusov, ktorý evidujeme v našej centrálnej evidencii hospodárskych zvierat, pri rastlinnej výrobe to budú hektáre na komodity,“ dodal Štefan Ryba z ministerstva.

Okrem týchto údajov do vzorca na výpočet podpory vstúpi aj koeficient 0,347.

Peniaze budú vyplatené do konca roka 2019

Rezort deklaruje, že žiadanie o podporu bude jednoduché. Žiadosti by mali poľnohospodári predkladať na Pôdohospodársku platobnú agentúru. Tá po administrácii peniaze vyplatí najneskôr do 15.decembra tohto kalendárneho roka. S projektom štát počíta do roku 2023. V tomto roku si poľnohospodári rozdelia 30 miliónov eur.

„V nadväznosti na toto opatrenie by sme privítali aj ďalšie formy systémovej podpory. Mohlo by ísť o refundáciu časti ročného poistného, pretože vieme, aké sú aktuálne extrémy počasia. V oblasti živočíšnej výroby je to zas otázka likvidácie kadáverov,“ dodal Oliver Šiatkovský.

„Dúfame, že sa budú podporovať chovatelia, ktorí reálne niečo produkujú. Aj v sektore mäsového dobytka je tento problém vypuklý.  My sme navrhovali, aby sa využil inštitút zníženia priamych platieb o 15 percent a tieto peniaze, ktoré sa ušetria, by išli priamo na produkčné komodity, ako sú v našom prípade odstavené zástavové teľatá,“ dodal Peter Polák zo Zväzu chovateľov mäsového dobytka.

Rezort avizuje, že v sektore poľnohospodárstva chystá aj ďalšie systematické kroky.

„V nadväznosti na projekt zelenej nafty, chystáme ešte projekt zelenej nafty pre potravinárstvo, ale toto je naozaj ešte v plienkach. Cieľom je, aby sme napríklad špeciálne druhy rastlinných komodít mohli u nás aj spracovať a podporili tých, ktorí ich spracúvajú,“ dodala ministerka Matečná.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta
Pišta
12. apríl 2019 19:03

Je ale veľmi dôležité rozlíšiť pojem mať zaregistrované zvieratá na CEHZ, chovať zvieratá a reálne niečo produkovať . Prečo by mali byť podporení chovatelia dojníc , dojčiacich kráv , oviec , kôz, ktorí nemajú schválené výdojné hospodárstva , neprodukujú jatočné zvieratá , len odhlasujú cez domáce zabíjačky … Práve účel… Celý komentár »

Miro
Miro
15. apríl 2019 13:20

Rozdiel normy medzi dojnicou a dojčiacou kravou 32,36 litra nafty sa mi javí veľmi nízky. Keďže je to vedecká norma musíme to akceptovať.

Vladimír Chovan
Vladimír Chovan
19. apríl 2019 11:00
Odpoveď na  Miro

Pojem „vedecká norma“ je unikátny! Pravdepodobne ide o slovenský vynález, mali by si ho dať patentovať. Poznáme normy technické, normy kvality, spotreby… ale vedecké?! Predpokladáme, že autorka tohto slovného spojenia chcela povedať, že k tejto norme sa rezort dopracoval na základe odborných vedeckých podkladov. Tak sa teda pozrime odborne a… Celý komentár »

G.S.
G.S.
22. apríl 2019 18:31
Odpoveď na  Miro

To je taká istá vedecká norma ako tá, ktorá určila, že ja na pôde BPEJ 7 mám len o 40€/ha vyššie náklady ako niekde pri Trnave, aby mi na základe tejto normy rozhodli, že flyšové pásmo u nás už zaniklo a že na ANC mi už nemusí ostať toľko peňazí.… Celý komentár »

Vladimír Chovan
Vladimír Chovan
23. apríl 2019 6:57
Odpoveď na  Miro

Čiže deformáciu v ANC nahradíme deformáciu pravidiel v normatívoch spotreby nafty. A deformáciu s presunmi peňazí medzi piliermi vyriešime nejakou inou deformáciou. A hlavne sa budeme doťahovať medzi sebou… Nebolo by správnejšie žiadať, aby sme mali na rovnaké podpory ako v okolitých štátoch? Ak majú v ČR podporu na dojčiacu… Celý komentár »

G.S.
G.S.
24. apríl 2019 20:43
Odpoveď na  Miro

Pán Chovan, ja s tým čo píšete plne súhlasím. Len som poukázal na to ako sa u nás vyrábajú „vedecké“ normy na ospravedlnenie totálnej hlúposti a zlodejiny. Zdrojov je málo a tak pre niektorých je akékoľvek „odôvodnenie“ presunov vo svoj prospech v poriadku. A na takéto normy si platíme „výskumné… Celý komentár »

Vladimír Chovan
Vladimír Chovan
25. apríl 2019 5:21
Odpoveď na  Miro

Máte pravdu, bez základnej koncepcie sa nedostaneme nikam… Akčný plán rozvoja poľnohospodárstva do roku 2020 s dosiahnutím 80%-tnej sebestačnosti sa nám akosi nevydaril. Zastal by som sa ale v tomto našich výskumníkov, nemyslím si, že by nebohli schopní reálne pomenovať a stav a potrebné kroky na zmenu. Problém je u… Celý komentár »

marcel sako
marcel sako
19. apríl 2019 9:16

Človek ktorý je zodpovedný za vedenie určitého sektoru v národnom hospodárstve a vykazuje , že mu chýbajú základné znalosti v oblasti v ktorej rozhoduje by si ich mal doplniť alebo by mal sám odísť, pretože vyjadrenie, že nebudeme podporovať obilninárov, ja ako povedať ľudom, že od zajtra si môžu chleba… Celý komentár »

G.S.
G.S.
28. november 2019 19:44

Vrátil som sa k tomuto článku. A dúfam , že si ho znova prečíta aj pán Kožuch. Podľa tohto článku sme totiž podľa ministerky nemali nijako dokladovať použitie nafty. A hľa. Dnes som si prevzal zmluvu na dotáciu na naftu a v Čl. IV. bod 7 Časť nepoužitých prostriedkov od… Celý komentár »