Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Aktualizované: SPPK žiada premiéra, aby riešil nepriaznivú situáciu v agrosektore

Aktualizované: SPPK žiada premiéra, aby riešil nepriaznivú situáciu v agrosektore
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) žiada premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby urýchlene riešil nepriaznivú situáciu v agrosektore. Oznámil to v utorok na tlačovom brífingu predseda SPPK Emil Macho.

SPPK podľa neho po dôkladnom uvážení a rozhodnutí regionálnych zástupcov SPPK už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte priamo premiéra SR. Po mnohých diskusiách s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR totiž Komora dospela k záveru, že súčasné vedenie MPRV SR nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia stavu. Naopak, svojimi prezentovanými vyjadreniami o forme a spôsobe zmien poľnohospodársku a potravinársku verejnosť rozdeľuje a vnáša medzi ňu zbytočnú nervozitu.

Zdôraznil, že napriek opakovaným snahám nedokážu nájsť slovenskí poľnohospodári a potravinári s vedením MPRV SR spoločnú reč. Vedenie ministerstva akoby nerozumie, nedokáže alebo nechce porozumieť elementárnym faktom, ktoré sú s riadením agrorezortu spojené.

Podčiarkol, že vyvrcholením bolo spoločné rokovanie regionálnych komôr, zástupcov zväzov a združení s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽANO) minulý týždeň (25. 9.) v Banskej Bystrici. Zúčastnilo sa na ňom vyše 130 členov SPPK z celého Slovenska. Počas diskusie zaznievali z úst jednotlivých zástupcov regiónov veľmi kritické názory na aktuálny vývoj v sektore.

Do rakvy zatĺkajú ďalšie klince

„Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince,“ podčiarkol predseda SPPK.

Vedeniu MPRV vyčítajú podľa Machových slov slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v SPPK neriešenie zásadných tém, ktoré sa dotýkajú celého slovenského agrokomplexu. Veľkým problémom je slabé zapájanie poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a minimum informácií o plánovaných opatreniach ministerstva.

Upozornil, že najpálčivejšími problémami sú absencia jasnej vízie agropotravinárskeho sektora zo strany MPRV SR, Fond obnovy EÚ, príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ, financovanie sektora zo štátnej pomoci, nepremyslené rozhodnutia, o ktorých sa dozvedáme opakovane na poslednú chvíľu (zasielanie dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu so spätnou platnosťou, plánovaný presun finančných prostriedkov medzi piliermi, ktorý sa napokon vďaka mediálnemu tlaku neuskutočnil).

Macho dodal, že za mimoriadne dôležité považuje SPPK, aby sa do pripravovanej pomoci prostredníctvom Fondu obnovy EÚ dostal aj slovenský agropotravinársky sektor.

Stanovisko MPRV SR

„Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si uvedomuje závažnosť situácie v agrorezorte. Včas vypracovalo a predložilo konkrétne návrhy pre využitie prostriedkov z Fondu obnovy, kde reagovalo na všetky nakopené a vážne problémy a výzvy, ktorým agrorezort čelí,“ uviedla pre TASR v reakcii na SPPK hovorkyňa MPRV SR Anežka Hrdá.

Avizovala, že v stredu (30. 9.) po skončení rokovania vlády vystúpi minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby informoval verejnosť o aktuálnej situácii, čo sa týka Fondu obnovy v agrorezorte.

„Ján Mičovský sa zároveň vyjadrí k tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory,“ dodala Hrdá.

Správa bola rozšírená o stanovisko MPRV SR

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
30. september 2020 6:39

Pán Macho tých klincov v rakve má nabitých dosť. Stal v celé ministerstva dosť dlho nato, aby poľnohospodárstvo nebolo tam kde je teraz a teda je to možno viac jeho zásluha ako nového ministra. Kritika z jeho úst je až smiešna.

Priateľ kohézie
Priateľ kohézie
30. september 2020 7:44

Drahý Milan, Macho bol na ministerstve ? Macho sa stal predsedom SPPK po vražde novinára a od začiatku kritizoval stav z predchádzajúcich období. Bol riadne zvoleny na VZ SPPK a mal silného protikandidáta. Snáď nechcete stav z 30 rokov v agre hádzať na neho ? Na čele SPPK je 2,5… Celý komentár »

PavolH
PavolH
30. september 2020 8:12

Milan si obycajne tupelo,Macho sa snazi upozornovat a navrhovat riesenia ved lepsie ratovat ako banovat,snaz sa hladet do predu nie co bolo.

Nohavica
Nohavica
1. október 2020 11:13

…hysterický list SPPK premiérovi vôbec nezodpovedá atmosfére rokovania v B.Bystrici, na ktoré sa p.Macho odvoláva….a už vôbec to nebolo žiadne vyvrcholenie…to p.Macho preháňa… ….čo je také neudržateľné na dnešnej situácii ?….je ťažká, ale taká bola aj pred rokom, aj pred tromi, aj pred piatimi…a boli sme ticho…zúrivosť vedenia SPPK nie… Celý komentár »

Matúš
Matúš
1. október 2020 12:00

p. Nohavica, zrejme Vám unikajú súvislosti. Nie je bežný rok, je rok prípravy SPP a zatiaľ nikto (okrem samozvaného odborníka Ondráša) tento dokument nevidel. Zrejme ani len netušíte v čom spočíva samotná kritika. Keby bol bežný rok, nech minister robí čo uzná za vhodné a keby nerobil nič iné, len… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
1. október 2020 14:22
Odpoveď na  Matúš

…ja nespochybňujem kritiku, len tvrdím že list premiérovi je hysterický a neadekvátny…

realista
realista
1. október 2020 16:49
Odpoveď na  Matúš

re : Nohavica

zodpovedá súčasnej politickej kultúre – kto nebľačí na toho sa…..

Matúš
Matúš
3. október 2020 7:33

RE: Nohavica V prípade bežnej a slušnej politickej kultúre by ste mali pravdu. Dnes je bohužiaľ doba, kedy logika a argumenty nikoho nezaujímajú. Pozrite si príklad pandemických opatrení vs hokejisti. Jeden den sa príjme opatrenie, celý den sa predkladajú argumenty a nikoho nezaujímajú. Potom príde 15 autobusov pred úrad vlady… Celý komentár »