Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Po SPPK zasiela nespokojný list s agrorezortom aj Spolok farmárov Slovenska!

Po SPPK zasiela nespokojný list s agrorezortom aj Spolok farmárov Slovenska!
insert_photoTASR - Tlačová konferencia Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018. Na snímke členovia prípravného výboru zľava Milan Kyseľ, Anna Balková, Marian Mičko a Juraj Hospodár.

Spolok farmárov Slovensko v emaile zaslanom na redakčný mail poľnoinfo.sk informuje, že zložitá pandemická situácia nesmie úplne pochovať agrorezort.

Balková: Dištancujeme sa od skupiny okolo kontroverzného podnikateľa

„Obraciame sa na pána premiéra otvoreným listom a prosíme ho, aby zasiahol. Situáciu v agrorezorte považujeme za hraničnú a stojíme na prahu jeho obnovy, alebo úplného pochovania. Šesť mesiacov sme sa snažili o dialóg, neúspešne. Šesť mesiacov upozorňujeme, že plán pre Spoločnú poľnohospodársku politiku určí smerovanie rezortu zrejme až do roku 2029,“ uvádza Anna Balková v emaile.

Tá ďalej informuje, že polroka vidia nepremyslené, nekoncepčné, neodborné rozhodovanie rezortu a personálne nominácie, ktoré túto nekoncepčnosť a neodbornosť z veľkej miery vysvetľujú.

„Dištancujeme sa od skupiny okolo kontroverzného podnikateľa Františka Oravca a združení Patrika Magdoška, ktoré spoločne založili alebo účelovo používajú na vzbudenie mediálneho pocitu, že farmári stoja za rozhodnutiami vedenia rezortu. Nestoja. Prosíme pána premiéra aby preveril všetky podozrenia, aby zastavil nekoncepčné riadenie rezortu, aby odstránil všetky toxické osoby a aby razantne zasiahol. Veríme mu a sme pripravení na otvorený dialóg. Na vidieku záleží,“ uvádza v maile poslanom portálu poľnoinfo.sk Anna Balková.

Otvorený list predsedovi vlády SR:

Vážený pán premiér, neveriacky sledujeme, čo sa v ostatných dňoch deje v rezorte pôdohospodárstva a v mediálnom priestore okolo neho.

Sme presvedčení, že sa rezortné vedenie za 6 mesiacov úplne odvrátilo od hodnotových princípov, ktoré nás presvedčili pred voľbami a ktoré boli spoločne s dôverou vo Vašu osobu jediný faktor, prečo sme sa aktívne podieľali na predvolebnej kampani OĽaNO. Cítime spoluzodpovednosť za rezort a preto sme novému vedeniu rezortu aktívne pomáhali.

Dlhodobo upozorňujeme, že vedenie rezortu sa postupne odkláňa od kľúčových a zásadných vecí. Ostatného pol roka sme volili pokojnú, vecnú a argumentačnú cestu. Nechceli sme nikdy mediálne prestrelky, nevydierali sme. Skutoční farmári totiž na toto nemajú čas.

Pokiaľ sme do 1.3.2020 tvrdili, že je to zlé, dnes tvrdíme, že nám ide o holý život. Počas prvej vlny pandémie sme boli ticho a trápili sme sa ako všetci ostatní. Prosíme Vás, zasiahnite a zasiahnite rýchlo a razantne. Dnes totiž už neexistuje odvetvie poľnohospodárstva, ktoré by necítilo dopad, zvláštneho riadenia rezortu. Neexistuje odvetvie, ktoré by ešte verilo v pozitívnu zmenu.

Záleží nám na úspechu našej krajiny a preto Vás prosíme:

  • Preverte, prečo sa boj s agromafiou odkladá o dva roky. Zmarené stropovanie, omeškané zmeny v režimoch platieb, transparentné a spravodlivé prerozdelenie prostriedkov.
  • Preverte všetky personálne rozhodnutia na rezorte pôdohospodárstva, ich navrhovateľov, ich minulosť a väzby na tých, čo túto tragédiu spôsobili.
  • Zastavte ničnerobenie vedenia rezortu. Musíme začať konať, musíme začať zapchávať tie tisícky dier, ktoré táto loď má, inak ju potopíme. Nesmieme zabudnúť, že vezie potraviny pre 5,5 mil ľudí. Nesmie ísť ku dnu.
  • Preverte prečo najlepší odborníci opustili túto loď. Vieme, že sa nezľakli, vedeli do čoho idú. Odišli, lebo museli.
  • Zahájte vyšetrovanie dôvodu, prečo sa rezort úplne odklonil od hodnotových a morálnych sľubov uvedených v programe OĽaNO a neskôr v Programovom vyhlásení vlády a prečo sa systematicky betónujú krivdy napáchané v minulosti.

My nie sme tí, čo zakladajú politické strany a po prehre sa rýchlo snažia ovládnuť víťaza. My sme ten zvyšok, čo ešte verí, že Slovensko má na viac ako len diskutovať o dotáciách, výhodách a zametaní stôp z minulosti. My sme tí, čo pôdu považujú za dedičstvo našich otcov a učíme svoje deti, aby si začali pôdu opäť vážiť.

Čakali sme dlho, ale už nemôžeme ostať ticho. Udiali sa veci, ktoré jednoznačne niekomu vyhovujú. Je to veľká škoda, že nie Slovensku. Pán premiér, prosíme Vás, zasiahnite. Zasiahnite rýchlo, rázne a ukážte, že takýto osud pre Slovensko jednoducho nedovolíte.

Autor článku: TS - Spolok farmárov Slovenska
Zdroj obrázku: TASR - Tlačová konferencia Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018. Na snímke členovia prípravného výboru zľava Milan Kyseľ, Anna Balková, Marian Mičko a Juraj Hospodár.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Starý Gazda
Starý Gazda
29. september 2020 14:40

velka vdaka za zobudenie konečne sme precitli zo sna o naštartovani agrosektoru

Nohavica
Nohavica
29. september 2020 17:50

…táto partička by mohla povedať aj „Bé“ : a to zverejniť všetky svoje nominácie, aby sa náhodou pán premiér nepomýlili a neodpískali ofsajd aj niekomu od nich…

sf
sf
29. september 2020 18:18

Nemajú tam absolútne nikoho !!! Chceli , ale predbehol ich východ…

agrarnik zHN
agrarnik zHN
30. september 2020 6:38

Koho zastupujú ? koľko majú výmeru koľko chovajú hospodárskych zvierat? Mám dojem, že reprezentujú sami seba a chcú si cez Mičovského vyhojiť svoje finančné bolačky

miro
miro
30. september 2020 7:31

Teraz ma zaujíma reakcia členov Agrárnej komory.