Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

SPPK: Žatva plynule pokračuje, takmer tretina jačmeňa je už pod strechou

SPPK: Žatva plynule pokračuje, takmer tretina jačmeňa je už pod strechou
insert_photoTASR/Henrich Mišovič - Na snímke zber ozimného jačmeňa v katastri obce Malý Lapáš, okres Nitra v piatok 30. júna 2023.

Žatva na Slovensku v týchto dňoch plynule pokračuje. Daždivé obdobie aktuálne vystriedali horúčavy. Poľnohospodári preto mohli zrýchliť zber hustosiatych obilnín a repky. Ich cieľom je pozbierať úrodu čo najrýchlejšie, aby sa vyhli napríklad aj možným požiarom z dôvodu vysokých teplôt. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Upozornila, že štandardne sa ako prvý kosí ozimný jačmeň a aj ten, ktorý sa pestuje na sladovnícke účely.

“Podľa monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory máme v týchto dňoch pokosenú už približne tretinu jačmeňov. Spolu s ozimným sa kosí už aj jarný jačmeň a poľnohospodári sa postupne púšťajú aj do porastov repky olejnej. Pri pšenici ešte čakajú, keď definitívne dozrie. Zatiaľ je pokosených len asi 0,15 % zasiatej výmery, ktorú obhospodarujú členovia SPPK,” spresnila.

Doterajšiu žatvu charakterizuje podľa Holéciovej jej skorší začiatok, miestami poľahnuté porasty z dôvodu intenzívnych júnových dažďov, ale aj hrabošmi doslova vyžraté parcely obilia v niektorých regiónoch. Napríklad v bratislavskom regióne hraboš poľný poškodil približne polovicu porastov. V niektorých lokalitách okresu Komárno škody na obilí, repke a kukurici zase spôsobil ľadovec.

Oveľa priaznivejšie podmienky ako vlani

Do žatvy sa podľa hovorkyne postupne budú zapájať aj regióny stredného Slovenska. Vo Zvolene už kosia, svidnícki poľnohospodári začali ozimný jačmeň zbierať už 4. júla. Na Kysuciach, Turci, Orave a Liptove, v okolí Žiliny a pod Tatrami sa žatva očakáva približne v druhej polovici júla.

Pripomenula, že vlani o takomto čase sa obilie zberalo počas extrémneho letného sucha.

“V tomto roku máme vďaka chladnému a daždivému jarnému počasiu najmä počas mája oveľa priaznivejšie podmienky na vývoj poľnohospodárskych plodín. Podľa informácií SHMÚ je v týchto dňoch začínajúce sa sucho len na desatine územia našej krajiny, prevažne na strednom a západnom Slovensku. V povrchovej vrstve je mierne až výrazné sucho lokálne na Záhorí a Považí. Isté je, že aktuálne horúce počasie ešte urýchli dozrievanie obilia a priebeh žatvy,” podčiarkla.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Henrich Mišovič - Na snímke zber ozimného jačmeňa v katastri obce Malý Lapáš, okres Nitra v piatok 30. júna 2023.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments