Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

SPPK: V prvom polroku poklesla cena ošípaných o 0,13 eura

Ceny jatočných ošípaných zaznamenávajú stále pokles. Podľa SPPK, klesajú nielen nákupné, ale aj spracovateľské, či spotrebiteľské ceny. V súčasnosti sa nákupné ceny pohybujú na úrovni od 1,09 po 1,15 eura/kg živej hmotnosti.

Prepad nákupných cien bol podľa nej v posledných mesiacoch rapídny. Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných v živom stave bola na úrovni okolo 1,09 eura/kg, pričom sa zaznamenali priemerné nákupné ceny aj pod úrovňou 1 euro/kg.

Pokles nákupných cien jatočných ošípaných sa podľa Holéciovej evidoval už aj v predchádzajúcich rokoch. V roku 2013 bola priemerná nákupná cena 1,34 eura/kg, v roku 2014 na úrovni 1,21 eura/kg živej hmotnosti jatočných ošípaných.

„V prvom polroku 2015 priemerná cena poklesla opäť, a to o 0,13 eura/kg živej hmotnosti,“ priblížila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Informovala zároveň, že ku koncu júna 2015 sa na Slovensku chovalo približne 39.000 prasníc.

„Stavy prasníc sa aj naďalej postupne znižujú, a to tempom približne o 300 až 500 kusov počas polroka,“ doplnila.

Pozitívne sa podľa nej však vyvíjajú produkčné a reprodukčné ukazovatele chovov.

„Za posledné štyri roky sa na Slovensku zvýšil odchov odstavčiat o päť na jednu prasnicu a priemerné denné prírastky odstavčiat sa zvýšili na viac ako 0,600 kg,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments