Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Spolupráca s Agra poisťovňou im pomohla k stabilite

Spolupráca s Agra poisťovňou im pomohla k stabilite
insert_photoAgra poisťovňa

V ostatných rokoch, vzhľadom na čoraz častejšie sa vyskytujúce extrémy počasia, musia manažéri poľnohospodárskych podnikov venovať zvýšenú pozornosť manažmentu rizík. Na to, ako je napríklad možné ochrániť priaznivú ekonomiku podniku aj napriek veľkým tohtoročným stratám na výnosoch kukurice, sme sa išli pozrieť do Želoviec.

Agropodnik Želovce, s.r.o., hospodári v južnej časti okresu Veľký Krtíš. Obhospodarujú 450 ha v okolí Želoviec a Záhoriec. Na 400 ha ornej pôdy pestujú kukuricu na siláž (350 ha) a cirok (50 ha). Približne na 50 ha sú TTP. Ako už z uvedených údajov vyplýva, podnik sa dominantne zameriava na dodávku suroviny pre 2 bioplynové stanice. Teraz na jeseň zasiali aj raž a tritikale, ktoré budú zberať na zeleno. Do budúcnosti plánujú, pri rozšírení výmery, aj pestovanie trhových plodín. V miestnych podmienkach má pri spracovaní pôdy nezastupiteľné miesto orba a taktiež hĺbkové kyprenie. Živočíšna výroba je v Agropodniku Želovce zastúpená chovom 300 oviec, so zameraním najmä na produkciu jatočných jahniat.  

V poľnohospodárstve nie je možné ovplyvniť niektoré faktory, najmä počasie. Čo ale máme vo svojich rukách, je zabezpečenie sa proti možným škodám, ktoré spôsobuje počasie. Manažmentu rizík venujú pozornosť aj v Želovciach. Pred dvoma rokmi si pre spoluprácu v tejto oblasti vybrali Agra poisťovňu. Ide o poisťovňu, ktorá sa špecializuje len na poľnohospodárstvo. Tohtoročné extrémne teplé leto sa prejavilo tiež na porastoch plodín v okolí Želoviec. Ako hovorí Martin Veverka, konateľ spoločnosti Agropodnik:

„Vysoké teploty a veľmi málo zrážok sa nepriaznivo prejavili na kukurici, ktorú pestujeme na väčšine výmery. Oproti predchádzajúcim rokom sme zaznamenali aj oveľa nižší obsah škrobu v siláži.“

Od začiatku roka 2015 spadlo v ich chotári len okolo 300 mm zrážok, čo predstavuje asi polovičnú hodnotu oproti viacročnému priemeru. Nepriaznivé bolo najmä časové rozloženie, keď po sejbe už prakticky nepršalo. Pred rokom boli výnosy siláže 44 t/ha, tento rok len 27 t/ha.

V Agropodniku sa snažia dávať pôde všetko potrebné, napríklad raz za dva roky vyhnoja každú parcelu fugátom v dávke 25 t/ha. Agrotechniku a výživu poľnohospodár ovplyvniť vie, zložitejšie je to už pri spomínanom počasí. Ako dodáva pán Veverka:

„Poistné produkty Agra poisťovne sú nastavené veľmi dobre. Ak by sme v tejto sezóne neboli poistení proti riziku sucha pri kukurici (výnosová strata), dostali by sme sa do ekonomických problémov. Takto sme zabezpečili ekonomickú stabilitu nášho podniku aj napriek veľkému výpadku produkcie.“

Je potrebné podotknúť, že úrody mali ešte jedny z najvyšších v oblasti. Slová pána Veverku dopĺňa Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne:

„Riziko sucho pre kukuricu je možné pripoistiť v produktoch Agrar Paušál a Agrar Univerzál. Agra poisťovňa je jedinou na Slovensku, ktorá ponúka poistenie tohto rizika. Do budúcnosti nevylučujeme rozšírenie krytia rizika sucha aj na iné plodiny, podobne ako je to už dlhodobejšie možné v našej materskej spoločnosti v Rakúsku.“

Podľa slov Martina Veverku by si určite nedovolili podnikať bez toho, aby mali poistenú produkciu. Ako ďalej hovorí:

„Oceňujeme tiež rýchly a profesionálny prístup Agra poisťovne pri likvidácii škody.“

Autor článku: Štefan Ščecina, Agromagazín č.10/2015
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments