Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Spisová zápcha na SPF sa rieši, zatiaľ krokom

Spisová zápcha na SPF sa rieši, zatiaľ krokom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenský pozemkový fond má na stole tisíce nevybavených spisov, ktoré čakajú na riešenie už celé mesiace. V rámci takzvanej spisovej zápchy sa na fonde nakopili takmer tri desiatky tisícov spisov.

Nové vedenie SPF prevzalo približne 28.000 nevybavených spisov. Vyriešenie spisovej zápchy si nové vedenie stanovilo ako svoju prioritu. Tento projekt sme odštartovali v marci 2022,“ uviedol hovorca Slovenského pozemkové fondu Pavel Machava.

Mnohé žiadosti ležia na stole fondu naozaj dlho a poľnohospodári, ktorí čakajú na ich vybavenie, sa neraz obávajú aj o eurofondové projekty. Ak totiž získajú peniaze napríklad na stavbu maštale na pozemku, ku ktorému spis leží práve v nevybavenej kope, môže trvať ďalšie mesiace, kým sa ich vec pohne vpred a oni budú reálne môcť peniaze z eurofondov použiť.

„Ministerstvo situáciu monitoruje, SPF ministerstvu zasiela prehľady,“ uviedlo tlačové oddelenie agrorezortu v reakcii na otázku, či situáciu sleduje.

V rámci prehľadov je jasné, že od marca sa spisová zápcha pohla smerom k lepšiemu stavu.

„Ku 30.6. 2022 ostáva nevybavených 22.100 spisov zo spisovej zápchy,“ uviedol Machava.

Počet spisov sa tak počas štyroch mesiacov znížil o takmer 6 tisíc. Slovenský pozemkový fond avizoval, že na vyriešenie spisovej zápchy prijal aj nových pracovníkov, ktorých navyše motivuje rôznymi benefitmi, aby pracovali aj nadčas.

„Pre krátkosť času ešte nie je možné zhodnotiť dostatočnosť prijatých opatrení,“ vyjadrilo sa ministerstvo pôdohospodárstva.

Ako dlho ešte?

Popri nevybavených spisoch na fond neustále prichádzajú aj nové – nielen od poľnohospodárov, ale aj od verejnosti či samospráv. Fond už pred časom avizoval, že nové spisy nepôjdu na spodok nevybavenej kopy, ale budú sa riešiť priebežne. Úplné odstránenie spisovej zápchy a spriechodnenie vybavovania žiadostí je nateraz hudbou budúcnosti, hoci s jasne stanoveným cieľom, ktorý však sprevádzajú otázniky.

„Projekt je naplánovaný tak, aby sme všetky staré, nevybavené spisy úspešne uzatvorili do 31.3.2023. Tento dátum chceme dodržať. Avšak už dnes vieme, že do procesu vstupuje mnoho faktorov, ktoré nedokážeme ovplyvniť – napríklad čakanie na stanoviská od samospráv, prípadne iných subjektov štátnej správy či samosprávy, bez vyjadrenia ktorých nie je možné v procesoch pokračovať. To nás často veľmi brzdí. Aj Váš priestor by sme využili ako apel na príslušné orgány štátnej správy a samosprávy na pružnejšie reagovanie na požiadavky fondu,“ uviedol hovorca Slovenského pozemkového fondu Pavol Machava.

Drobné zmeny s veľkými očakávaniami

V snahe odbremeniť fond aj čakateľov na vybavenie niektorých vecí prijal štát nedávno zmeny v rámci novely zákona o pozemkových úpravách. Do platnosti vstúpia od budúceho roka.

„Spomínaná zmena zákona sa vzťahuje na konania pred orgánom verejnej správy (napr. v stavebnom konaní, v konaní o odňatí poľnohospodárskej pôdy – zmena druhu pozemku), v prípadoch, ak sa vyžaduje súhlasné stanovisko SPF,“ avizuje Pavol Machava.

Podľa nového znenia legislatívy, ak sa v rámci konania pred orgánom verejnej správy fond nevyjadrí v lehote určenej osobitným predpisom, akým je napríklad stavebný zákon, alebo v lehote 60 dní, bude sa mať za to, že fond vydal súhlasné stanovisko. Táto zmena by podľa agrorezortu mala k riešeniu spisovej zápchy pomôcť.

„S tým cieľom sa táto a ešte viaceré ďalšie zmeny v zákone robili,“ vyjadrilo sa tlačové oddelenie MPRV SR.

Ustanovenie sa nebude týkať území v rámci európskej sústavy chránených území, pri ktorých sa vyjadrenie fondu bude naďalej vyžadovať.

„SPF víta všetky kroky, ktoré budú mať pozitívny dopad na rýchlosť a kvalitu vydávaných rozhodnutí. Zároveň do budúcna deklarujeme, po doriešení spisovej zápchy, že našou prioritou bude odpovedanie na žiadosť/podanie v lehote najneskôr do 60 dní,“ dodal Machava.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
29. júl 2022 19:23

https://hnonline.sk/slovensko/96032932-podozrenie-na-rodinkarstvo-pod-vlcanom-generalny-riaditel-dosadil-na-dolezity-post-druzku-neskor-aj-dceru

Kde toto zbierajú?’
”Hnutie bielych vrán”je ozaj plne “neklientelistických” “odborníkov”,”adekvátne vzdelaných” a obklopených zástupom “odborníkov” ako sú oni sami ….veď len vrana k vrane sadá…..a “manažéri” hnutia sa zo zásady obklopujú pritakávačmi a donášačmi “príbehov”….!!!!

Boh pomáhaj pôdohospodárstvu na tomto území….,ktoré prichádza o štátnosť a aj o zdravý rozum!!!!