Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Sejba medziplodín do suchom vyprahnutej pôdy

Sejba medziplodín do suchom vyprahnutej pôdy
insert_photopixabay.com

Takmer 99 percent územia Slovenska trpí suchom. Extrémne sucho aktuálne zasahuje podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu až 60 percent územia. Do takýchto vlahových podmienok majú poľnohospodári do konca júla vysiať letné medziplodiny, aby splnili podmienku platby na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie , tzv. greening. Celkovo sa majú letné medziplodiny v tomto roku vysievať na výmere vyššej ako 58 tisíc hektárov pôdy.

Mrhanie zdrojmi?

„Zakladať v takomto období porast medziplodín je mrhanie osív, práce a nafty. Uschýnajú nám jesenné plodiny a je otázne, či je vôbec šanca na vzídenie medziplodín siatych do suchom vyprahnutej pôdy a tiež ako týmto pomôžeme prírode a pôde,“ hovorí Radoslav Beluš, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach.

Otvorením pôdy pri výsadbe medziplodín poľnohospodári vytvárajú priestor na únik vlahy, ktorá v nej ešte po týždňoch sucha zostala. Deficit zrážok je pritom v jednotlivých regiónoch Slovenska mimoriadny. Najhoršia situácia je podľa SHMÚ v okolí Banskej Bystrice, kde za posledné tri mesiace chýba až 200 milimetrov vlahy, no lepšie to nie je ani na východnom Slovensku, kde chýba 170 milimetrov zrážok.

Nevhodný termín?

Výsev letných medziplodín je jednou z možností, ako splniť podmienky greeningu a zabezpečiť zlepšenie kvality pôdy. Poľnohospodári sa tomuto prístupu nebránia a za posledné roky si ho osvojili.

„Medziplodiny výborne zlepšujú kvalitu pôdy, no termín, v ktorom ich máme siať je absolútne nezmyselný. Vysievať ich v najväčšom suchu nemá žiadny zmysel. Ak by bol termín výsadby letných medziplodín posunutý z konca júla na koniec augusta, prinieslo by to ďaleko vyšší efekt,“ hovorí poľnohospodár, ktorý si neželá byť menovaný, ale jeho menom poľnoinfo.sk disponuje.

Aby konkrétne on splnil podmienky, pôdu pred termínom podiskuje spolu so sejačkou, v ktorej však nemá osivo. Nechce do pôdy vhadzovať tisícky eur, keď skúsenosť mu hovorí, že osivo nevzíde. Tento konkrétny poľnohospodár si neuplatňuje „vyššiu moc“, ale medziplodinu neskôr vyseje. Urobí to však v čase, keď to agronomické podmienky v auguste dovoľujú. Mrhá však svojimi prostriedkami, keďže traktor namiesto jedného rázu vchádza na pole dvakrát. A ďalej riskuje, že za tento prístup nesplnenia podmienok bude odmenený sankciou.

Zmeniť žiadosť o platbu?

Poľnoinfo.sk sa preto tlačového odboru ministerstva pôdohospodárstva pýtalo, či vzhľadom na doterajší vývoj počasia neuvažujú o plošnej výnimke sejby letných medziplodín.

„Podmienka oprávnenosti týkajúca sa osiatia medziplodín, je stanovená priamo v nariadení vlády a nie je možné sa od nej plošne odchýliť,“ informuje MPRV.

V druhej odpovedi však ministerstvo upriamuje pozornosť na ustanovenie čl. 15 ods. 2 tretieho pododseku vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 809/2014, v zmysle ktorého je žiadateľovi v riadne odôvodnených prípadoch možné povoliť zmeniť jednotnú žiadosť alebo žiadosť o platbu neskôr, a to vzhľadom na spôsob využívania poľnohospodárskych pozemkov nahlásených na účel platby na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, a to za predpokladu, že to nestavia žiadateľa do výhodnejšej pozície v súvislosti s plnením povinností vyplývajúcich z pôvodnej žiadosti.

Poľnohospodár by si tak mohol vo svojej žiadosti, ktorú podával v máji, zmeniť letné medziplodiny na ozimné medziplodiny. Tie je možné vysievať až do 30. septembra. Či poľnohospodárom takéto zmeny plošne akceptujú, nie je z odpovede MPRV zrejmé.

Agrorezort upozorňuje, že prípadnú zmenu má poľnohospodár vykonať  priamo v aplikácii GSAA, teda individuálne urobiť podanie v GSAA a zaslať platobnej agentúre žiadosť o úpravu žiadosti spolu s podkladmi relevantnými pre posúdenie. O aké podklady ide nešpecifikujú.

„Následne PPA individuálne posúdi oprávnenosť požadovanej zmeny a na základe výsledku posúdenia rozhodne o akceptovaní alebo neakceptovaní vykonanej zmeny,“ odpovedá MPRV.

Celkovo sa má podľa údajov MPRV do konca júla vysiať 58 384 hektárov medziplodín, ktoré musia byť na ploche udržané najmenej 8 týždňov od sejby.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ľp
ľp
29. júl 2022 7:39

Keď byrokracia prevláda nad zdravým rozumom…

G.S.
G.S.
29. júl 2022 21:21

Ono v Bruseli a Bratislave to vyzerá pekne. Všimol si niekto aké podmienky sa dojednávajú na eko schémy? Zaoranie hnoja do 12 hodín. Odložená kosba v termíne o mesiac posunutom od posledného riadneho kosenia. Príklad okres Humenné. Tráva riadne rastie od 20. mája. Kosíme bežne od začiatku júna. Poslednú plochu… Celý komentár »