Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Dážď kropí Slovensko

Dážď kropí Slovensko
insert_photoFacebook SHMÚ

Za uplynulých 24 hodín už ojedinele napršalo viac ako 30 mm, a to zrážková situácia len začala. Meteorológovia predpovedajú počas celého víkendu na viacerých miestach dážď, prehánky, miestami búrky. Informuje v sobotu napoludnie Slovenský hydrometeorologický ústav.

„Aktuálne postupuje cez západné a stredné Slovensko smerom na severovýchod až východ rozsiahle pásmo trvalého dažďa, ojedinele aj s búrkami a intenzívnymi krátkodobými lejakmi. Ďalšie pásmo dažďa je nad Gemerom a okolím. Sucho sa tak postupne zmierňuje,“ informuje SHMÚ.

Najviac zrážok padlo, podľa mapy zverejnenej na sociálnej sieti SHMÚ, na Ponitrí, juhu stredného Slovenska, Turci a v severnej časti východného Slovenska.

„Vzhľadom na očakávané vyššie úhrny zrážok ojedinele môže dôjsť aj k výraznejšiemu vzostupu vodných hladín,“ informuje SHMÚ.

V minulom týždni extrémne sucho zasahovalo takmer 60 percent územia a sucho rôznej intenzity takmer 99 percent územia. Enormný bol aj deficit pôdnej vlahy.

„Deficit pôdnej vlahy je na takmer celom území, a najvyššie hodnoty sú – 80 až -100 mm na severozápadnom Slovensku. Normálne vlahové podmienky sú len na 0,7 % celkovej plochy,“ informuje správa SHMÚ z 24. júla 2022.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Facebook SHMÚ

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments