Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Špekulovať sa nevypláca

Špekulovať sa nevypláca
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pestovatelia repky a slnečnice sa v tomto týždni /poznámka poľnoinfo.sk: 25. januára – pondelok/ stretli s predstaviteľmi spoločnosti Palma Group, a. s., aby posúdili perspektívy ďalšieho vývoja v oblasti olejnín.

Na stretnutí sa hovorilo o ďalšej kooperácii v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch v sektore olejnín, ktorý je z hľadiska stabilizácie agrárnej prvovýroby v našej krajine považovaný za jeden z kľúčových.

Soňa Supeková, generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva, výživy a obchodu MP SR, konštatovala, že rezort pôdohospodárstva venuje výrobe a spracovaniu olejnín dlhodobo zvýšenú pozornosť.

Už v 90-tych rokoch sa do rozvoja tohto odvetvia investovali vysoké čiastky s cieľom stabilizovať trh v rámci platnej dotačnej politiky. Aj vďaka našej aktívnej politike sa rozvinula spolupráca medzi pestovateľmi olejnín a ich hlavným spracovateľom – spoločnosťou Palma Group. Nadprodukciu olejnín bolo možné vyviezť v rámci vtedajšej licenčnej politiky,“ informovala S. Supeková.

Podotkla, že je na spracovateľoch, aby si zmluvne zabezpečili dostatok suroviny z domácej produkcie, berúc pritom do úvahy aj pôsobenie iných odberateľov olejnín. Poľnohospodári si uvedomujú, že na dlhodobejší vývoz produkcie do zahraničia sa nedá trvalo spoliehať, a dlhodobá úspešná spolupráca s domácimi spracovateľmi je výhodnejšia aj pre nich.

Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, uviedol, že globálna finančná a hospodárska kríza poznamenala slovenský agropotravinársky komplex ešte viac ako sa očakávalo.

„V konečnom dôsledku totiž prerástla do značnej odbytovej a cenovej krízy, ktorá podľa našich odhadov len v uplynulom roku znížila tržby z predaja domácich poľnohospodárskych výrobkov o 280 až 300 miliónov eur. Mnoho tuzemských exportérov agrárnych a potravinárskych produktov zaznamenalo 15- až 30-percentný pokles záujmu o dodávky, ba v niektorých prípadoch sa tovarové a finančné toky zastavili takmer úplne. V rámci komory sa snažíme nabádať členov, aby účelnou reštrukturalizáciou rozkladali podnikateľské riziko, a aby sa podstatnú časť produkcie snažili realizovať na základe serióznych dlhodobých zmlúv s osvedčenými partnermi, čo im pomôže lepšie prekonať prípadné trhové výkyvy. Jednorazové ponuky síce môžu v určitom čase pôsobiť lákavo, avšak v ďalšom období sa už zvyčajne neopakujú, ba naopak, bývajú oveľa menej výhodné. Preto je správne hľadať si takých obchodných partnerov, ktorí dodržia to, k čomu sa v zmluve zaviažu, a zároveň dokážu pružne reagovať na vývoj na trhu,“ konštatoval M. Semančík.

Podľa jeho slov sa pri posudzovaní významu pestovania olejnín často nedoceňuje, že 35 až 75 percent z masy olejnatých semien sa vo forme výliskov vráti do prvovýroby.

Neostali nič dlžní
Jediný veľký domáci spracovateľ olejnín, spoločnosť Palma Group, má dva výrobné piliere -potravinársky a bioenergetický. Vyrába rastlinné tuky a oleje, ako aj metylester repkového oleja (MERO), ktorý sa pridáva do nafty. Štefan Soták, člen predstavenstva Palma Group, a. s., konštatoval, že od svojho vzniku a cez všetky privatizačné vlny sa Palma Group zachovala ako seriózny partner; i napriek zmene vlastníckych vzťahov svoju filozofiu nezmenila a poľnohospodárom neostala nič dlžná.

„Naše spracovateľské kapacity plánujeme rozšíriť, čo je signál, že sme tu pre každého, kto prejaví záujem o spoluprácu. Na rozdiel od iných komodít sa všetka repka a slnečnica z minulého roku speňažila. Palma hľadá nové formy – dôležité je, aby si pestovateľ ustrážil svoje výrobné náklady, aby bol pripravený do repky investovať a aby sa neobzeral, akú ponuku dostal sused. Ideálne je, aby sa pestovateľ so spracovateľom dohodol ešte predtým, ako vôbec vstúpi na pole. Veľmi dobre vieme, že cena sa netvorí u nás, na Slovensku, ale závisí od mnohých vplyvov – od svetovej ponuky, od ceny ropy, kúpnej sily obyvateľstva či od dovozu repky. Každý rozumný hospodár však neuprednostní náhodných kupujúcich, ale staví na dlhodobých serióznych partnerov. Boli sme nimi vlani a sme nimi aj teraz. Na rozdiel od obyčajných obchodníkov, my ponúkame i dodávky repkových a slnečnicových šrotov a napríklad aj prefinancovanie úrody pri nákupe osív, chemických ochranných prostriedkov i hnojív. Pestovateľ má pri odbyte produkcie neraz možnosť širokého výberu, ale nie každá lákavá ponuka je naozaj dobrá,“ uviedol Š. Soták.

Vernostný príplatok
V diskusii potom odzneli aj názory pestovateľov olejnín. Ivan Oravec, predseda PD Devio Nové Sady (okres Nitra), navrhol, aby pestovatelia, ktorí dlhé roky na základe zmlúv seriózne spolupracujú s a.s. Palma Group a nešpekulujú, boli zvýhodnení prostredníctvom vernostného či množstevného príplatku. Zároveň podotkol, že rok 2009 bol rokom cenového šoku, ktorý nevydržala ani repka.

Autor článku: Patrícia Dolešová, Roľnícke noviny, č. 5
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Chovan
Chovan
28. september 2010 12:25

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah.

Anonym
Anonym
7. október 2010 22:54

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah.

Anonym
Anonym
8. október 2010 0:12

Konečne sa ti podarilo sa zviditeĺniť na celom Slovensku,ved o to ti išlo,nie? Zaslúžiš si to…..