Špekulovať sa nevypláca
Pestovatelia repky a slnečnice sa v tomto týždni /poznámka poľnoinfo.sk: 25. januára – pondelok/ stretli s predstaviteľmi spoločnosti Palma Group, a. s., aby posúdili perspektívy ďalšieho vývoja v oblasti olejnín.
Na stretnutí sa hovorilo o ďalšej kooperácii v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch v sektore olejnín, ktorý je z hľadiska stabilizácie agrárnej prvovýroby v našej krajine považovaný za jeden z kľúčových.
Soňa Supeková, generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva, výživy a obchodu MP SR, konštatovala, že rezort pôdohospodárstva venuje výrobe a spracovaniu olejnín dlhodobo zvýšenú pozornosť.
„Už v 90-tych rokoch sa do rozvoja tohto odvetvia investovali vysoké čiastky s cieľom stabilizovať trh v rámci platnej dotačnej politiky. Aj vďaka našej aktívnej politike sa rozvinula spolupráca medzi pestovateľmi olejnín a ich hlavným spracovateľom – spoločnosťou Palma Group. Nadprodukciu olejnín bolo možné vyviezť v rámci vtedajšej licenčnej politiky,“ informovala S. Supeková.
Podotkla, že je na spracovateľoch, aby si zmluvne zabezpečili dostatok suroviny z domácej produkcie, berúc pritom do úvahy aj pôsobenie iných odberateľov olejnín. Poľnohospodári si uvedomujú, že na dlhodobejší vývoz produkcie do zahraničia sa nedá trvalo spoliehať, a dlhodobá úspešná spolupráca s domácimi spracovateľmi je výhodnejšia aj pre nich.
Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, uviedol, že globálna finančná a hospodárska kríza poznamenala slovenský agropotravinársky komplex ešte viac ako sa očakávalo.
„V konečnom dôsledku totiž prerástla do značnej odbytovej a cenovej krízy, ktorá podľa našich odhadov len v uplynulom roku znížila tržby z predaja domácich poľnohospodárskych výrobkov o 280 až 300 miliónov eur. Mnoho tuzemských exportérov agrárnych a potravinárskych produktov zaznamenalo 15- až 30-percentný pokles záujmu o dodávky, ba v niektorých prípadoch sa tovarové a finančné toky zastavili takmer úplne. V rámci komory sa snažíme nabádať členov, aby účelnou reštrukturalizáciou rozkladali podnikateľské riziko, a aby sa podstatnú časť produkcie snažili realizovať na základe serióznych dlhodobých zmlúv s osvedčenými partnermi, čo im pomôže lepšie prekonať prípadné trhové výkyvy. Jednorazové ponuky síce môžu v určitom čase pôsobiť lákavo, avšak v ďalšom období sa už zvyčajne neopakujú, ba naopak, bývajú oveľa menej výhodné. Preto je správne hľadať si takých obchodných partnerov, ktorí dodržia to, k čomu sa v zmluve zaviažu, a zároveň dokážu pružne reagovať na vývoj na trhu,“ konštatoval M. Semančík.
Podľa jeho slov sa pri posudzovaní významu pestovania olejnín často nedoceňuje, že 35 až 75 percent z masy olejnatých semien sa vo forme výliskov vráti do prvovýroby.
Neostali nič dlžní
Jediný veľký domáci spracovateľ olejnín, spoločnosť Palma Group, má dva výrobné piliere -potravinársky a bioenergetický. Vyrába rastlinné tuky a oleje, ako aj metylester repkového oleja (MERO), ktorý sa pridáva do nafty. Štefan Soták, člen predstavenstva Palma Group, a. s., konštatoval, že od svojho vzniku a cez všetky privatizačné vlny sa Palma Group zachovala ako seriózny partner; i napriek zmene vlastníckych vzťahov svoju filozofiu nezmenila a poľnohospodárom neostala nič dlžná.
„Naše spracovateľské kapacity plánujeme rozšíriť, čo je signál, že sme tu pre každého, kto prejaví záujem o spoluprácu. Na rozdiel od iných komodít sa všetka repka a slnečnica z minulého roku speňažila. Palma hľadá nové formy – dôležité je, aby si pestovateľ ustrážil svoje výrobné náklady, aby bol pripravený do repky investovať a aby sa neobzeral, akú ponuku dostal sused. Ideálne je, aby sa pestovateľ so spracovateľom dohodol ešte predtým, ako vôbec vstúpi na pole. Veľmi dobre vieme, že cena sa netvorí u nás, na Slovensku, ale závisí od mnohých vplyvov – od svetovej ponuky, od ceny ropy, kúpnej sily obyvateľstva či od dovozu repky. Každý rozumný hospodár však neuprednostní náhodných kupujúcich, ale staví na dlhodobých serióznych partnerov. Boli sme nimi vlani a sme nimi aj teraz. Na rozdiel od obyčajných obchodníkov, my ponúkame i dodávky repkových a slnečnicových šrotov a napríklad aj prefinancovanie úrody pri nákupe osív, chemických ochranných prostriedkov i hnojív. Pestovateľ má pri odbyte produkcie neraz možnosť širokého výberu, ale nie každá lákavá ponuka je naozaj dobrá,“ uviedol Š. Soták.
Vernostný príplatok
V diskusii potom odzneli aj názory pestovateľov olejnín. Ivan Oravec, predseda PD Devio Nové Sady (okres Nitra), navrhol, aby pestovatelia, ktorí dlhé roky na základe zmlúv seriózne spolupracujú s a.s. Palma Group a nešpekulujú, boli zvýhodnení prostredníctvom vernostného či množstevného príplatku. Zároveň podotkol, že rok 2009 bol rokom cenového šoku, ktorý nevydržala ani repka.
Príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah.
Príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah.
Konečne sa ti podarilo sa zviditeĺniť na celom Slovensku,ved o to ti išlo,nie? Zaslúžiš si to…..