Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Komisárka tvrdí, že ju vraj ošklbali o všetko

Komisárka tvrdí, že ju vraj ošklbali o všetko
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska únia vyčlenila pre prvovýrobcov mlieka v tomto roku osobitný finančný príspevok v objeme 300 miliónov eur. Z tejto čiastky by Slovensko malo získať 2 034 727 eur. Zachránia tieto prostriedky sektor výroby mlieka, ktorý už dlhodobo zápasí s veľkými problémami?

„Ťažko sa mi vyjadruje k tomuto „opatreniu“, ktorým chce Európska komisia pomôcť roľníkom členských krajín Európskej únie. Z uvedenej finančnej čiastky vychádza v prepočte pre slovenských prvovýrobcov mlieka suma šesť halierov na kilogram mlieka. Myslím si, že táto čiastka nám veľmi nepomôže, skôr by som povedala, že nám vôbec nepomôže. Vždy je dobré, keď sa povie, že každá pomoc je dobrá, ale pri šiestich halieroch ide naozaj o veľmi chabú pomoc,“ uviedla pre Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY Margita Štefániková, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM).

Komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová – Boelová si to zrejme ale nemyslí. Pôvodne totiž navrhla vyčleniť na tento účel v októbri minulého roku len 280 miliónov eur (8,43 miliardy korún) so slovami, že ide o maximálnu výšku pomoci, ktorú možno na tento účel poskytnúť.

Keď ale jej návrh pripomienkovali ministri poľnohospodárstva 21 členských krajín, podarilo sa im zvýšiť túto sumu o ďalších 20 miliónov eur, čím sa dostali na úroveň súčasnej výšky pomoci – 300 miliónov eur. Komisárka komentovala tento pre ňu nepriaznivý vývoj udalostí známou vetou

„Ošklbali ste ma o všetko!“, čím zrejme považovala priamu podporu pre sektor výroby mlieka za vybavenú.

Nepomôžeme si
„Z hľadiska vyprodukovaného objemu mlieka ide o žalostne nízku podporu, ale nepomôžeme si, lebo ako sa pani komisárka vyjadruje, voľné zdroje nie sú, a s inou priamou pomocou sa pre tento rok ani neuvažuje,“ poznamenala M. Štefániková.

Kľúčom pre prerozdelenie finančných prostriedkov medzi členské štáty únie bola výška mliečnej kvóty za obdobie rokov 2008 – 2009. Podľa predbežného návrhu žiadateľom o jednorazovú podporu má byť fyzická alebo právnická osoba s chovom dojníc registrovaných v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ). Žiadosť o podporu sa bude predkladať Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), pričom podmienky budú zverejnené v najbližšom období. Do konca januára by podľa Margity Štefánikovej mal byť celý systém administratívneho riešenia tejto podpory pripravený a hľadajú sa už len nástroje, ako to celé zrealizovať. Verí však, že pôjde o priamu podporu.

„Neviem, či to u nás bude na veľkú dobytčiu jednotku, ” podotkla M. Štefániková.

„Zatiaľ ešte nechcem o tom hovoriť, pretože administratívny systém podpory ešte nie je pripravený, ale budeme sa na rokovaniach podieľať, aby sme sa dohodli. Naším zámerom je, aby to bolo pre prvovýrobcov mlieka, respektíve pre chovateľov dojníc,“ konštatovala M. Štefániková.

Podporný systém je zlý
Spoločná agrárna politika je teraz podľa M. Štefánikovej nastavená dosť nešťastne a podporuje chovateľov kráv systémom odviazania platieb, na Slovensku je to k 31. marcu 2007, a podporuje teda aj tých, ktorí už kravy nechovajú.

„Ide o veľmi nešťastné opatrenie Európskej komisie, proti ktorému bojujú najmä tí, ktorí ešte kravy chovajú. Ak má ktosi dostať takú istú podporu na veľkú dobytčiu jednotku keď kravy chová, ako ten, kto ich nechová, tak takéto opatrenie praxi veľmi nepomôže. Ale Európskej komisii ide zrejme o to, aby produkcia mlieka nebola taká, aká je, a týmto opatrením to určite dosiahnu,“ uzavrela túto tému Margita Štefániková.

Autor článku: Alena Erdziaková, Roľnícke noviny, č. 5
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments