Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Slovensko sa opäť stalo majiteľom značky Tokaj

Slovensko sa opäť stalo majiteľom značky Tokaj, a to so spätnou platnosťou od 1. augusta 2009. „Rokovania s Európskou komisiou (EK) teda priniesli pozitívny výsledok, keď sa k 26. februáru 2010 rozhodlo o zmene,“ informoval na brífingu štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva (MP) Ján Slabý, ktorý bol vo veci Tokaja za slovenský agrorezort poverený rokovaniami s Bruselom.

Uviedol však, že uznaním možnosti používať chránené označenie pôvodu (CHOP) vína Tokaj sa zvŕšila len jedna etapa mechanizmu, ktorý pokračuje ďalej tzv. špecifikáciou, ktorá sa bude musieť obhájiť v Bruseli.

„Na nej teraz pracujú Slovensko aj Maďarsko,“ informoval. Konštatoval zároveň, že teraz je podstatné to, že „sme na rovnakej úrovni ako maďarská strana“.

Špecifikácia podľa jeho vysvetlenia znamená zadefinovanie pestovateľských podmienok, ako aj schválených odrôd, postupov pri výrobe, spôsobov fľašovania vína a jeho distribúcie.

„Je to skrátka všetko, čo súvisí s výrobou Tokajského vína,“ spresnil štátny tajomník MP.

Slabý zároveň informoval, že slovenská samospráva v Tokajskej oblasti už dlhšie spolupracuje so samosprávami na maďarskej strane.

„Oveľa lepšie vieme presadiť niečo spoločne. Ide nám predsa o to, aby sa Tokaj vyrábal len u nás a v Maďarsku a aby sa nemohol vyrábať v Austrálii,“ pripomenul. Vinári v SR a Maďarsku už podľa jeho slov pri vzájomnej spolupráci napríklad zosúladili tvar používaných vínových fliaš.

Minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan 4. decembra 2009 konštatoval, že SR a Maďarsko nevedia v rokovaniach o značku Tokaj nájsť spoločnú cestu už dlhodobo, a preto sa od roku 2008 začali na spoločných rokovaniach zúčastňovať aj zástupcovia EK. Obe krajiny podpísali na úrovni ministrov pôdohospodárstva spoločnú deklaráciu v decembri 2007.

V roku 2009 sa podľa Chovanových slov uskutočnili dve trilaterárne rokovania za účasti zástupcov EK, Maďarska a Slovenska. EK požiadala obe krajiny o predloženie špecifikácií, ktoré mali slúžiť ako podklad na ďalšie rokovania. Slovensko na jar 2009 návrh špecifikácie predložilo, zástupcovia Maďarska však rovnaký podklad nepredložili. Následne sa uskutočnilo rokovanie v júli 2009, na ktorom sa opätovne nedosiahla dohoda. Obe krajiny, SR aj MR, však deklarovali, že chcú pokračovať ďalej v rokovaniach, spoločne chrániť Tokaj.

Krátko po rokovaniach, ešte v júli 2009, však Maďarsko prijalo a vykonalo v národnej legislatíve zmenu, ktorou sa upravil názov Tokaji na Tokaj. „Uvedená zmena bola vykonaná aj napriek dohode, že každá zmena v legislatíve bude konzultovaná najprv s druhou stranou,“ povedal minister.

Zmenu názvu navrhnutú Maďarskom však EK akceptovala a vykonala príslušnú zmenu aj vo svojom elektronickom registri. SR pritom už v marci 2009 požiadala v súlade s platnou legislatívou o zaradenie názvu Tokaj do elektronického registra, ktorý vedie EK.

„Túto našu požiadavku však EK v apríli 2009 neakceptovala,“ dodal v decembri 2009 Chovan.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments