Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Paríž ustúpi v dotáciách pre farmárov EÚ, no chce tvrdší prístup k dovozu

Paríž ustúpi v dotáciách pre farmárov EÚ, no chce tvrdší prístup k dovozu
insert_photoročenka Top Agro - vydáva Klub poľnohospodárskych novinárov

Francúzsko je pripravené rokovať o znížení dotácií Európskej únie (EÚ) pre agrosektor v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013, no výmenou za to žiada tvrdšie podmienky pri dovoze agroproduktov s cieľom chrániť európskych výrobcov. Povedal to v sobotu francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa zúčastnil na poľnohospodárskej výstave v Paríži.

Podľa Sarkozyho Francúzsko „bude ochotné ustúpiť“ pri rokovaniach o budúcich dotáciách pre európskych farmárov, no „bude neústupné“ vo svojej požiadavke, že dovážené poľnohospodárske výrobky zo zahraničia musia spĺňať rovnaké normy ako produkty z Európskej únie. Takýto prístup by podľa neho nebol ani v rozpore s pravidlami medzinárodného obchodu, ale naopak, skôr by sa tým zabezpečila „spravodlivá súťaž“.

Tento rok sa začnú rokovania 27 štátov EÚ o zmenách v poľnohospodárskej politike po roku 2013 a už teraz je isté, že sa proti sebe postavia stúpenci tradičnej vysokej podpory pre farmárov na čele s Francúzskom a stúpenci liberálnejšej politiky orientovanej na požiadavky trhu na čele s Veľkou Britániou.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ročenka Top Agro - vydáva Klub poľnohospodárskych novinárov

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments