Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

Miliardové zisky v poľnohospodárstve sú reálne

Miliardové zisky v poľnohospodárstve sú reálne
insert_photopoľnoinfo.sk - František Čuba a Josef Hurta /bližšie k objektívu/ pri svojom vystúpení na Agroinštitúte v Nitre.

Známi moravskí poľnohospodárski prognostici František Čuba a Josef Hurta vo štvrtok, na Agroinštitúte, hľadali odpovede na otázku, aký by mal byť poľnohospodársky podnik v globalizovanom svete. František Čuba je známy najmä zo svojho pôsobenia v JZD Agrokombinát Slušovice, ktoré bolo pred viac ako štyridsiatimi rokmi priekopníkom v pridruženej výrobe.

Dnes docent Čuba hovorí, že pokiaľ chce podnik prosperovať, mal by sa orientovať i na činnosti, ktoré môžu priniesť ďalšie zisky a využiť možnosti, ktoré mu ponúka globalizácia.

„Poľnohospodári môžu z pestovania kukurice na 100 tisíc hektároch vytvoriť zisk 140 miliónov českých korún, ale i 2,4 miliardy korún,“ uvádza František Čuba.

Podľa bývalého predsedu JZD Slušovice a priekopníka biotechnológii v Československu, môžu poľnohospodári tradičným spôsobom kukuricu vypestovať a bez ďalšej pridanej hodnoty predať na výrobu kŕmnych zmesí. Vtedy vytvoria zisk menší. Ak ale podniky vytvoria spoločný podnik, ktorý bude realizovať komplex činností od zabezpečenia a výroby osiva, cez uplatnenie bezoorbovej technológie, až po hromadný nákup agrochémie, podniku to môže priniesť dodatočný zisk niekoľko sto korún za tonu. Rezervy vidia poľnohospodárski prognostici i v nákupe hnojív.

„Kilogram čistých živín na hektár naši poľnohospodári nakupujú od 8 – 27 korún. Výber najlacnejších hnojív nám prinesie vyšší zisk o približne 300 korún na tonu,“ uviedli.

Ďalšie zisky pri výrobe kukurice, podľa Františka Čubu a Josefa Hurtu, prinesie jej odklíčkovanie a vyrobenie oleja z klíčkov, ale i využitie šupky na kŕmnu zložku pre biochemický chov mikroorganizmov. Najväčší zisk môže priniesť výroba fruktózy a zostatok je použiteľný pri výrobe etanolu. František Čuba si uvedomuje, že takýto rozsiahli program by realizoval súčasný poľnohospodársky podnik len veľmi ťažko.

„Veľké podniky sú schopnejšie lepšie využívať vedu, uplatňovať veľkovýrobne technológie, dosahujú vyššiu produktivitu práce, ale majú i väčšiu stabilitu,“ uvádza František Čuba a Josef Hurta.

Podľa nich je vytváranie veľkých podnikov nevyhnutné. Na druhej strane ale pripomínajú, že pri malých podnikoch je lepšie využiteľná iniciatíva ľudí a mnohokrát sú i lepšie zvládnuté požiadavky na kvalitu.

„Aby poľnohospodárstvo v globalizovanom svete fungovalo, musí mať i malé, i veľké podniky,“ povedali.

Podľa docenta Čubu a Hurtu, české poľnohospodárstvo v roku 1989 vytváralo v stálych cenách hrubú poľnohospodársku produkciu v hodnote 108 miliárd českých korún. V súčasnosti je to 60 miliárd korún.

„V silách českého poľnohospodárstva je dosahovať hrubú poľnohospodársku produkciu v hodnote 200 miliárd korún v stálych cenách,“ uvádza František Čuba.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - František Čuba a Josef Hurta /bližšie k objektívu/ pri svojom vystúpení na Agroinštitúte v Nitre.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments