Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Slovensko je v biofarmárčení nad priemerom EÚ

blank

Slovensko sa ekologicky obhospodarovanou plochou zaraďuje medzi popredné členské štáty Európskej únie. Kým napríklad Maďarsko má len niečo vyše 2 %, Česko nad 11 % a Rakúsko asi 13 %, Slovensko má 9 % ekologicky obhospodarovanej plochy, čo je nad priemerom EÚ.

Register vedie Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP). Na Slovensku podľa posledných údajov ústavu (k 31. 12. 2014) bolo 399 biofarmárov a celkove 526 ekologických prevádzkovateľov.

„Zaznamenávame nárast záujemcov, zmeny vo výmerách, zmeny v kultúre. Ústav ku koncu roka 2014 registroval 180.364,6 hektárov ekologicky obhospodarovanej pôdy, z toho ornú pôdu tvorí 26 %, čo je napríklad voči Českej republike, kde je len okolo 8 %, výrazne viac,“ povedala riaditeľka odboru životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva ústavu Juliana Schlosserová.

Biofarmárčeniu sa venujú najmä na východe Slovenska, menovite v Prešovskom kraji.

„Farmári si uvedomili, že možno hospodáriť na pôde aj iným, k životnému prostrediu šetrným spôsobom, a tým produkovať biokvalitu,“ konštatovala Schlosserová.

Z 399 biofarmárov je 180 spoločností s ručením obmedzeným. Pozitívom podľa riaditeľky odboru je, že narastá podiel samostatne hospodáriacich roľníkov. Dosahuje až počet 134. Zvyšok tvoria družstvá (73), akciové spoločnosti (10) a iné osoby (2).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. blank
  realista
  21. júla 2015

  To je síce pekné …. … zaujímave by boli, a l e čísla podielu „bioprodukcie“ na celkovej poľnohospodárskej produkcii – možno by sme sa nestačili čudovať….

  Odpovedať
 2. blank
  optimista
  21. júla 2015

  A teraz napíšte, ako podporuje svojich ekologických farmárov Slovenská republika….. okrem toho, že inšpekčnej organizácií musia plaťiť vysoké poplatky za kontrolu…….

  Odpovedať
 3. blank
  vrták
  23. júla 2015

  Na Slovensku žiaľ chýbajú aj spracovateľské podniky pre bioprodukciu, ale najmä chýba spotrebiteľ – konzument. Väčšina domácej bioprodukcie ide (ešte v surovine) do západných krajín. Je to všetko o cene – a platoch Slovákov…žiaľ. Kompetentní by sa tiež mali zamyslieť nad spôsobom „ručenia“ za bio kvalitu – drahé certifikáty po častých kontrolách nie sú zrejme to pravé.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.