Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Slovensko je v biofarmárčení nad priemerom EÚ

Slovensko je v biofarmárčení nad priemerom EÚ
insert_photo

Slovensko sa ekologicky obhospodarovanou plochou zaraďuje medzi popredné členské štáty Európskej únie. Kým napríklad Maďarsko má len niečo vyše 2 %, Česko nad 11 % a Rakúsko asi 13 %, Slovensko má 9 % ekologicky obhospodarovanej plochy, čo je nad priemerom EÚ.

Register vedie Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP). Na Slovensku podľa posledných údajov ústavu (k 31. 12. 2014) bolo 399 biofarmárov a celkove 526 ekologických prevádzkovateľov.

„Zaznamenávame nárast záujemcov, zmeny vo výmerách, zmeny v kultúre. Ústav ku koncu roka 2014 registroval 180.364,6 hektárov ekologicky obhospodarovanej pôdy, z toho ornú pôdu tvorí 26 %, čo je napríklad voči Českej republike, kde je len okolo 8 %, výrazne viac,“ povedala riaditeľka odboru životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva ústavu Juliana Schlosserová.

Biofarmárčeniu sa venujú najmä na východe Slovenska, menovite v Prešovskom kraji.

„Farmári si uvedomili, že možno hospodáriť na pôde aj iným, k životnému prostrediu šetrným spôsobom, a tým produkovať biokvalitu,“ konštatovala Schlosserová.

Z 399 biofarmárov je 180 spoločností s ručením obmedzeným. Pozitívom podľa riaditeľky odboru je, že narastá podiel samostatne hospodáriacich roľníkov. Dosahuje až počet 134. Zvyšok tvoria družstvá (73), akciové spoločnosti (10) a iné osoby (2).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
21. júl 2015 7:49

To je síce pekné …. … zaujímave by boli, a l e čísla podielu „bioprodukcie“ na celkovej poľnohospodárskej produkcii – možno by sme sa nestačili čudovať….

optimista
optimista
21. júl 2015 9:51

A teraz napíšte, ako podporuje svojich ekologických farmárov Slovenská republika….. okrem toho, že inšpekčnej organizácií musia plaťiť vysoké poplatky za kontrolu…….

vrták
vrták
23. júl 2015 11:46

Na Slovensku žiaľ chýbajú aj spracovateľské podniky pre bioprodukciu, ale najmä chýba spotrebiteľ – konzument. Väčšina domácej bioprodukcie ide (ešte v surovine) do západných krajín. Je to všetko o cene – a platoch Slovákov…žiaľ. Kompetentní by sa tiež mali zamyslieť nad spôsobom „ručenia“ za bio kvalitu – drahé certifikáty po… Celý komentár »