Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Slovenské plemeno králika uznané na americkom kontinente

Slovenské plemeno králika uznané na americkom kontinente
insert_photoFacebook Holíčsky modrý králik - Blaue Holicer

Národné výstavisko Agrokomplex v Nitre hostí v týchto dňoch 26. ročník Celoštátnej výstavy zvierat. Ide o tradičné podujatie určené pre laickú verejnosť aj menších chovateľov.

Viac zvierat ako vlani

„Je tu vystavených 4 362 kusov zvierat, čo je oproti vlaňajšku nárast o vyše 700 kusov. Ide o zvieratá v troch odbornostiach – hydina, holuby a králiky,“ popísal za organizátorov Štefan Henžel, predseda Slovenského zväzu chovateľov.

Nárast počtu vystavených kusov pripisuje aj nárastu záujmu o chovy zo strany verejnosti.

„Myslím si, že ľudia konečne pochopili, že každodenné zásobenie sa kvalitnými domácimi potravinami je dôležité a možno preto začali viac chovať zvieratá a zabezpečovať si napríklad mäso alebo vajcia aj touto cestou,“ skonštatoval Henžel.

Počas soboty výstava zaznamenala výrazný záujem návštevníkov. Najväčší bol v oblasti hydiny a králikov.

„Ľudia sa spravidla zaujímajú najmä o sliepky, ktoré vedia využiť na produkciu vajec, králiky zas na mäso alebo do chovu,“ dodal Henžel.

Facebook Agrokomplex

V Amerike sa rozšírilo

Počas výstavy sa návštevníci dozvedeli aj niekoľko noviniek. Patrí k nim úspech slovenského národného plemena holičský modrý králik na americkom kontinente, kde bolo uznané ako 52. plemeno.

„Naše národné plemeno sa nám do Ameriky podarilo dostať asi pred štyrmi rokmi a odvtedy sa rozšírilo. Dnes je známe po celom kontinente a treba povedať, že badáme záujem aj zo strany iných krajín, ktoré používajú americký štandard. Takže napríklad Thajsko, Indonézia, Japonsko, Malajzia, určite si v krátkom čase toto plemeno nájde priaznivcov aj tam,“ uviedol František Nutár, dlhoročný chovateľ, ktorý k uznaniu holičského modrého králika na americkom kontinente prispel.

Potvrdil, že ide o jediné naše plemeno s takýmto úspechom na americkej pôde.

„Rozdiel medzi holičským modrým a inými plemenami v štandarde amerického zväzu je aj to, že sme sa snažili zachovať identitu a špecifickosť tohto národného plemena, jeho krásnu farbu, kvalitu srsti, hustosť srsti, na druhej strane aj jeho celkový prirodzený postoj, ktorým dokáže chovateľov zaujať,“ dodal Nutár.

Holičsky modrý králik je národné plemeno Slovenska, ktoré vyšľachtil Imrich Vanek z Holíča. V tomto roku si pripomíname 115. výročie Vanekovho narodenia. Ako samostatné plemeno bol holičsky modrý králik uznaný 15. októbra 1975 ako v poradí druhé slovenské národné plemeno králikov.

Tri nové farebné rázy

Na celoštátnej výstave zvierat v Nitre si viacero chovateľov odnieslo aj ocenenia. Mnohé si prebrali najmä chovatelia hrabavej hydiny plemena oravka.

„Je to jediné naše národné plemeno hrabavej hydiny. Za posledných šesť rokov sa našim šľachtiteľom podarilo vyšľachtiť tri nové farebné rázy, a to vo veľkej aj zdrobnenej forme. Momentálne teda disponujeme desiatimi farebnými rázmi, čo je vcelku zaujímavé a je aj úctyhodné, že šľachtitelia sa na túto neľahkú úlohu podujali,“ dodal Henžel.

Celoštátna výstava zvierat potrvá do nedele. Počas výstavy organizátori rozbehli tiež spoluprácu so Združením mladých farmárov na Slovensku, s ktorým chcú spolupracovať aj do budúcnosti.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook Holíčsky modrý králik - Blaue Holicer

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments