Seriál SPP: Bude Maďarsko našim spojencom?
Seriál o agrárnej politike po roku 2013 pokračuje aj v novom roku. Dnes odpovedáme na otázku čitateľa z východného Slovenska. Týmto vyzývame aj ostatných poľnohospodárov, ktorí majú konkrétnu otázku k návrhom novej SPP, aby nám ju vložili buď priamo do diskusie, alebo poslali mailom na adresu redakcia@polnoinfo.sk.
V poslednom období sa hovorí o užšej spolupráci medzi novými členskými štátmi Európskej únie v súvislosti s formovaním agrárnej politiky po roku 2013. Mňa by zaujímalo, s akými predstavami novej SPP vstupuje do predsedníctva Európskej únie Maďarsko? Predsa je to krajina, ktorá bola ovplyvnená podobne ako Slovensko transformáciou svojho poľnohospodárstva, ale i rozdielnymi podmienkami po vstupe do EÚ. Môže Maďarsko ako predsednícka krajina výraznejšie ovplyvniť novú agrárnu politiku?
Maďarsko chce vystupovať ako bezúhonný mediátor v rokovaniach o reforme SPP a verí, že sa mu podarí dosiahnuť jednohlasné závery Poľnohospodárskej rady o budúcnosti SPP a to už koncom marca.
V záujme udržania neutrálneho stanoviska pred začiatkom maďarského predsedníctva, maďarský minister poľnohospodárstva Sandor Fazekas nepodpísal spoločnú Deklaráciu k SPP iniciovanú Poľskom v decembri 2010, ktorú podporila väčšina nových členských štátov, Portugalsko a Švédsko.
Vysvetlil, že súhlasí s hlavnými myšlienkami dokumentu a požiadavka posilnenia 2. piliera je tiež v záujme Maďarska. V Maďarsku bolo až 35 percent všetkých podpôr z SPP vyplatených na opatrenia 2. piliera, čo je zaujímavá čiastka. Fazekas poznamenal, že krajiny, ktoré 2. pilier nepodporujú sú veľmi často tie, ktoré z neho doteraz finančné prostriedky vo väčšej miere neťažili. Potvrdil, že sa maďarské predsedníctvo bude zaoberať aj ďalšími myšlienkami spomenutej Deklarácie.
Fazekas povedal novinárom, že Maďarsko má záujem o silnejší 2. pilier, ale aj silný 1. pilier. Zdôraznil, že hlavnými prioritami Maďarska sú „spravodlivejšie rozdelenie priamych platieb“, zjednodušenie SPP a silnejší 2. pilier.
Menej optimizmu vyjadril ohľadne ďalšej ekologizácie 1. piliera. Odvoláva sa na v súčasnosti platné podmienky súvisiace s ochranou životného prostredia a s krížovým plnením a považuje realizáciu nových požiadaviek Komisie odlišných pre jednotlivé členské krajiny za komplikovanú.
Maďarská neformálna Poľnohospodárska rada, ktorá by sa mala konať v Debrecíne na konci mája, v období predloženia návrhu na rozpočet EÚ po roku 2013, nastolí s veľkou pravdepodobnosťou niektorý čiastkový problém reformy SPP, ale téma zatiaľ nie je zvolená.