Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Rastlinné komodity na domácom trhu stále zhodnocujú

Rastlinné komodity na domácom trhu stále zhodnocujú
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (11. januára) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Aktuálne ceny potravinárskej pšenice triedy E dosahujú na západnom Slovensku 215 eur za tonu, čo je takmer o 10 eur viac, ako pred mesiacom. CBV predpokladá, že v nasledujúcom období by mali ceny potravinárskej pšenice stabilizovať a v dlhodobom horizonte mierne rásť. Najlacnejšie sa táto komodita obchoduje na východnom Slovensku a to za cenu prevyšujúcu 208 eur za tonu.

Rast cien kŕmnej pšenice bol o niečo pomalší. Ceny za posledný mesiac vzrástli o približne 5 eur za tonu na aktuálnych 186 eur. Rozdiely v speňažovaní produkcie medzi regiónmi Slovenska prakticky neexistujú. Z dlhodobého pohľadu sa predpokladá nárast cien.

Hodnota kŕmnej kukurice je v súčasnosti na úrovni 188 eur za tonu. Ide o nárast cien za posledný mesiac o približne 8 eur za tonu. Z dlhodobého pohľadu sa predpokladá nárast cien na úroveň 200 eur za tonu.

Ako informuje Komoditná burza Bratislava, pri olejninách sa už preukazuje nedostatok domácich zásob, čo sa odzrkadľuje na mimoriadne vysokej cene. Pri repke 455 eur za tonu, čo je nárast za posledný mesiac o takmer 30 eur za tonu. Rast cien sa predpokladá z krátkodobého, aj z dlhodobého hľadiska.

[img]https://polnoinfo.sk/obrazky/kb84.jpg
[/img]
Cena slnečnice je v súčasnosti na úrovni 432,5 eur za tonu, čo je síce mierny pokles, oproti poslednej správe CBV, ale už v predpoklade o dva týždne sa hovorí o náraste cien o vyše 20 eur. Ceny by mali rásť i v dlhodobom horizonte.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments