Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Rusko nevídane rozvíja prvovýrobu mlieka

Rusko nevídane rozvíja prvovýrobu mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ako uviedlo Ministerstvo poľnohospodárstva RF, krajina v roku 2008 zvýšila produkciu mlieka o 1,1 % – na 32,5 mil. ton. Tento nárast bol dôsledkom zvyšujúcej sa dojivosti. Tá minulý rok prvýkrát presiahla 4 tisíc kilogramov mlieka na dojnicu a rok.

Ruský minister poľnohospodárstva Alexej Gordejev na nedávno zasadaní uviedol, že v roku 2009 očakávajú, že mliekarenská výroba dosiahne nový impulz pre svoj rozvoj. Naopak, zníženie dopytu po mliečnej produkcii neočakáva.

„V tomto odvetví máme pripravený cieľový program pre zvýšenie stavov hovädzieho dobytka a tým aj produkcie mlieka v RF na roky 2009 – 2012. Na jeho realizáciu bude vyčlenených zo štátneho rozpočtu navyše 20 miliárd rubľov /približne 460 miliónov eur/. Ďalej diskutujeme o otázke zvyšovania importného cla na niektoré druhy mliečnych tovarov,” povedal Gordejev.

V rámci štátneho programu pre rozvoj poľnohospodárstva je postavená úloha zvýšiť produkciu mlieka do roka 2012 takmer o 18 %, čo bude na úroveň 37 mil. ton. Počas dvoch rokoch realizácie národného projektu „Rozvoj agropriemyselného komplexu (APK)“ (rok 2006-2007) bolo v krajine vybudovaných 197 nových objektov pre 126-tisíc kráv a zmodernizovaných 786 komplexov na výrobu mliečnej produkcie.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments