Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Potraviny pravdepodobne zdražejú

Potraviny pravdepodobne zdražejú
insert_photoeuroparl.eu

BRATISLAVA. To, ako budú vyzerať ceny potravín tento rok, naznačuje vývoj cien poľnohospodárskych komodít na burzách. Tie začali od začiatku tohto roka opäť rásť.

Podľa niektorých analytikov bude tento trend pokračovať, hoci návrat minuloročných rekordov sa nedá očakávať.

„Ceny komodít porastú, pretože sú tak nízko, že sa raz zdvihnúť musia, do minulých rekordov to však nepôjde,“ povedal agrárny analytik Petr Havel.

Podľa neho je len otázkou času, kedy sa ceny poľnohospodárskych komodít premietnu čiastočne do cien potravín. Stane sa tak od apríla – mája, tvrdí Havel. Prudší rast však očakáva až od septembra.

„Potraviny môžu zdražieť do konca roka o desať percent. Nebude to také výrazné ako minulý rok, ale nebude to zanedbateľné,“ povedal.

Analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak očakáva skôr „nervózne prešľapovanie cien komodít na mieste a stabilné ceny potravín“. To, aké budú ceny tento rok, sa podľa neho ukáže až na jar pri výsadbe.

Na trhu je neistota a sucho
Pri cenách potravín svoju rolu zohrá aj to, že sú „elastické“ skôr len jedným smerom – k zdražovaniu. Keď v druhom polroku minulého roka ceny komodít výrazne klesli, potraviny nezlacneli tak, ako sa očakávalo. Vtedy však vládla svetu konjunktúra. Stanislav Nemec zo Slovenskej poľnohospodárskej komory to vysvetľuje tým, že hoci spracovatelia kupovali lacnejšie poľnohospodárske komodity, stúpali im vraj iné náklady.

Za to, že ceny na pultoch stagnovali, viní Nemec aj obchodné reťazce, ktoré pokles cien od dodávateľov nezohľadnili vo svojom tovare.

Dá sa preto povedať, že ak ceny komodít dražejú, potraviny sa s nimi spravidla vezú tiež. Ovplyvniť tento vývoj však môže kríza.

Ceny viacerých potravinárskych výrobkov – ako múky, pečiva či mäsa – určuje sčasti práve cena pšenice. Tá sa v súčasnosti pohybuje okolo šesť dolárov za bušel – teda takmer o jeden dolár viac oproti decembrovým cenám.

„Pod zdraženie pšenice na burze v Chicagu sa podpísali obavy zo sucha v Argentíne, ktorá bola vlani štvrtým najväčším exportérom pšenice,“ povedal analytik Volksbank Vladimír Vaňo.

Prognózy komoditných analytikov na tento rok sa pohybujú v rozmedzí 4,17 až 8,50 dolára za bušel, dodal.

Podľa Havla ide o normálny vývoj: „Je celkom normálne, že sa v hospodárskom cykle striedajú vyššie a nižšie ceny. Teraz sú ceny celkovo na minimách, takže je úplne logické, že sa aj bez akéhokoľvek ďalšieho zásahu zvýšia.“

Ceny okrem toho potiahne aj rast nákladov – nízke ceny ropy sú totiž podľa neho dlhodobo neudržateľné. To zvýši náklady nielen farmárom, ale potiahne aj ceny potravinárov.

Stlačí ceny finančná kríza?
V odhadoch, ako ceny ovplyvní hospodárska kríza, sú analytici opatrní. Proti zdražovaniu potravín bude pôsobiť minuloročný prepad cien obilnín. Podľa Vaňa na slovenské ceny zatlačí aj kurzové zlacnenie dovozu z okolitých krajín.

Naopak, podľa Havla ceny potravín finančná kríza priamo neovplyvní – vidí za tým skôr prepojenie svetových ekonomík.

„Farmári, potravinári aj spotrebitelia si musia zvyknúť na výraznejšie turbulencie v cenách surovín a potravín,“ vraví Havel.

Riešenie vidí vo vytváraní finančných rezerv samotnými farmármi, ale aj v spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, kde by časť dotácií bola presmerovaná na stabilizáciu cien.

Autor článku: denník SME
Zdroj obrázku: europarl.eu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments