Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

RPPS: Tlak ľudí, o ktorých sa nevie, koho zastupujú

chat_bubbleKomentáre: 15 visibilityZobrazenia: 2721
UniCredit Bank 2018

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv /RPPS/ sa nestotožňuje s organizovaním protestného traktorového sprievodu naprieč Slovenskom.

Rada vníma túto akciu ako protest úzkeho okruhu poľnohospodárov, ktorí sa takouto formou snažia upozorniť na neriešené problémy v rezorte. Traktorový sprievod môže opäť vyhrotiť polarizáciu nielen odbornej poľnohospodárskej verejnosti, ale aj spoločnosti ako takej. Nanovo poukazuje na nezmyselné delenie poľnohospodárov – na malých a veľkých. Z pohľadu Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv pritom existujú len poľnohospodári vytvárajúci hodnoty a zamestnávajúci ľudí, ktorí ešte zostali na vidieku, postupujúci v súlade s nastaveným legislatívnym rámcom a poľnohospodári hospodáriaci na hrane zákona, od ktorých sa RPPS dôrazne dištancuje.

„Naše odmietavé stanovisko k tejto akcii neznamená, že bagatelizujeme vyhrotenú situáciu medzi poľnohospodárskou verejnosťou a prehliadame nepriaznivý stav chlebového odvetvia. Podľa nás sa však problémy majú riešiť v prvom rade za rokovacím stolom odborným a konštruktívnym dialógom, a nie tlakom z ulice ľudí, o ktorých sa ani nevie, koho presne zastupujú“, reagujú členovia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv v mene predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha.

Stav slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva je kritický. Odvetvie sa nachádza na zlomovom bode, ktorý charakterizuje historicky najvyššie záporné saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami v objeme 1,4 mld. Pokiaľ sa nezmení prístup štátu k agropotravinárskemu odvetviu, ktoré je v Programovom vyhlásení vlády označené ako strategické odvetvie národného hospodárstva, našu krajinu v budúcnosti prevalcujú dovozové potraviny rôznej kvality a z časti našich poľnohospodárskych a potravinárskych firiem sa stanú len prázdne environmentálne záťaže.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv aj naďalej vyvíja množstvo aktivít, ktoré majú presvedčiť najvyšších predstaviteľov štátu o urgentnej a správne cielenej pomoci pre rezort. RPPS rokuje s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ako zlepšiť stav chlebového odvetvia. RPPS naďalej požaduje prerozdeliť 30 miliónov eur prisľúbených pre tento rok pre špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu, zvýšiť štátnu pomoc v štátnom rozpočte pre rok 2019 na úroveň 70 miliónov eur, pripraviť národnú pozíciu SR k Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020, začať práce na vytvorení rizikového fondu a vytvoriť výhodnejšie podmienky pre potravinárske firmy na čerpanie úverov, ktoré sa využijú na zlepšenie technologického vybavenie firiem.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska: Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1251 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

15 komentárov

 1. juro
  19. júna 2018

  Je to také nepochopiteľné, keď niekto nezastupuje niektorú z finančných skupín, agrobarónov, štátnu mafiu, ale seba? A nie sú z ulice, ale zo slovenského vidieka. Aktívni farmári…

  Odpovedať
 2. RSKS
  19. júna 2018

  samé pekné dristy… čo už táto Rada dosiahla??? Vôbec mi nieje známe.

  Odpovedať
 3. srandista
  19. júna 2018

  re RSKS – to budeš prekvapený čo táto Rada dosiahne, ak sa budete venovať takému Happening-u ako je spanilá jazda do BA – bez jasných požiadaviek pre nové projektové obdobie…

  Odpovedať
 4. veterán
  20. júna 2018

  Vážení protestujúci,upozoňujem vás,že na západnom Slovensku začala včera žatva.nebudú vám chýbať traktory a traktoristi.CHcem ,len upozorniť.že polnohospodár,žije z toho čo vyrobý na poli a dobre predá a nie z dotacii.To je zlý hospodár,ktorý sa spolieha len na dotacie a v zápale boja o dotacie zabudbe zasiať kvalite zasiať,kvalitné osivo,agronomický usmerňovať vyvoj porastov s cielom dosiahnuť veľkú a kvalitnú úrodu.Je zlý hospodár,ktorému podiel tržieb presahujú 20 a viac ako 30-40 percent.Tam nie je chyba v dotaciach ale aj v hospodárovi.Je veľa,ktore je potrebné riešiť v poľnohospodárstve Slovenska s chladnou ozvorenou hlavou zapojiť do toho odborníkov z praxe.Je pani ministerke Matečnej,aby pozvala týchto ľudí za rokovací stôl a to ak veľkých,malých,stredných polnohospodárov,zástupcov potravinarského priemyslu,zastupcov rezotného výskumu a spolu hľadali cestu slovenského poľnohospodárstva po roku 2021,želám veľa rozumných napadov

  Odpovedať
 5. Anonym
  20. júna 2018

  Jazda traktorom z východu až do Bratislavy na slovenských cestách nemôže byť spanilá. Pokutu za neudelenie výnimky už každý z nich má istú. Ak sa na toto podujali určite nie z „happeningu“. Ja som pre chorobu nemohol ísť, ale keď sa tu nič nezlepší, predám všetky stroje, ktoré mám, pôdu, dom a odídem preč.

  Odpovedať
 6. Mladý farmár
  20. júna 2018

  Nemôžem sa stotožniť takým alibistickým článkom. RPPS zastupuje 20% poľnohospodárskych podnikov obhospodarujúcich 80% poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. Zákony a podporné schémy sú vytvorené v ich prospech a strážia svoje výhodné pozície na úkor malých, stredných, rodinných farmárov. Nehovoriac o to, že keď sa vyskytne nepríjemná situácia alebo kríza, okamžite žiadajú od štátu odškodnenie. Ak podľa vyjadrení zástupcov RPPS bola štátna podpora v minulých rokoch vyššia, kam sa dostali tie peniaze? Koľko malých a rodinných fariem získalo finančnú pomoc? Problém je v tom, že na Slovensku okrem birokrácie a korupcie nič sa nerieši systémovo, a to je smutné… Farmári, ktorí sú na proteste zastupujú seba. Poukazujú na nesprávne smerovanie Slovenského poľnohospodárstva.

  Odpovedať
 7. Sesto666
  20. júna 2018

  Mlady farmar, musim Ta opravit. U nas sa neriesi ani birokracia ani korupcia.

  Odpovedať
 8. srandista
  20. júna 2018

  re „Mladý farmar“ a „sesto666“ nie že by som nejaký preborník zo slovenčiny, ale musím Vás opraviť byrokracia….

  Odpovedať
 9. učitelka
  20. júna 2018

  Mladému farmarovi a sesto666: Berte to športovo…

  Odpovedať
 10. Mladý farmár
  20. júna 2018

  Beriem to športovo 😉 Ďakujem za opravu. Viete, na základnej škole vtedy ešte to nebolo medzi vybranými slovami po B.

  Odpovedať
 11. Peter
  20. júna 2018

  Re: Jurovi. Koho podľa Teba zastupuje Vidiecka platforma ? Skús si niečo vygúgliť o slečne L.Gallovej a bude Ti jasné, že práve tých Tebou uvedených.

  Odpovedať
 12. juro petrovi
  21. júna 2018

  Fajn, čakajme, kým z neba zostúpia všetci svätí, spravia komasáciu, novelizujú zákon atď. Žiaľ, Bugár má iba charakter, Dankovi rozumiem ako Borbélyovi, keď rozoberá futbalový zápas a Smer ide dávno zlým smerom.

  Odpovedať
 13. juro
  21. júna 2018

  Pánovi Borbélyovi sa ospravedlňujem, jemu trochu rozumiem.

  Odpovedať
 14. Otázka
  24. júna 2018

  Prečo sa Emil Macho vyjadruje za RPPS, keď jej predsedom je pán Mišánik? Koho zastupuje RPPS? Alebo zastupuje Macho väčších agrobarónov (Agrofert) ako Mišánik? (DAKNA)?

  Odpovedať
 15. stary gazda421
  25. júna 2018

  Pan veteran v priemere tvoria dotacie na slovensku 50až60% farmar čo je ziskovy štat mu zdani aj to malo dotacii 20%

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.