Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

RPPS očakáva, že sľuby ohľadom štátnej pomoci sa naplnia

RPPS očakáva, že sľuby ohľadom štátnej pomoci sa naplnia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS), združujúca najväčšie a najreprezentatívnejšie samosprávy poľnohospodárov a potravinárov očakáva, že verejne deklarované sľuby ohľadom navýšenia štátnej pomoci na rok 2019 pre sektor poľnohospodárstva a potravinárstva, budú naplnené. Informovala o tom v utorok Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Pripomenula, že samosprávy poľnohospodárov a potravinárov v Slovenskej republike sa spojili presne pred rokom, keď sa v štátnom rozpočte na rok 2018 odsúhlasila výška štátnej pomoci pre poľnohospodárstvo vo výške 1 milióna eur. Samosprávy vtedy vyjadrili zásadný nesúhlas, pretože výška štátnej pomoci je výrazne nižšia ako v okolitých krajinách a celé odvetvie zápasí so závažnými problémami.

Zdôraznila, že RPPS vznikla v roku 2017 s požiadavkou zvýšenia štátnej pomoci na rok 2018 vo forme tzv. zelenej nafty, navýšenia štátnej pomoc pre sektor poľnohospodárstva v štátnom rozpočte na rok 2019 vo výške 70 miliónov eur a s požiadavkou pomoci potravinárskemu priemyslu vo forme zvýhodneného úverového programu.

Poznamenala, že počas svojho ročného pôsobenia RPPS iniciovala niekoľko stretnutí s najvyššími štátnymi predstaviteľmi, vrátane prezidenta SR Andreja Kisku, predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) a podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej (SNS). Všetci deklarovali záujem o riešenie problémov poľnohospodárov a potravinárov, pričom na najväčšej agropotravinárskej výstave Agrokomplex 2018 v Nitre premiér SR spolu s ministerkou pôdohospodárstva prisľúbili pomoc pre agrosektor vo výške 70 až 100 miliónov eur.

„Veríme, že naše celoročné snaženie o zvýšenú finančnú pomoc pre agropotravinársky sektor a prísľuby zo strany štátnych predstaviteľov, budú naplnené. Celé naše odvetvie zápasí s existenčnými problémami, a preto štátna pomoc vo výške minimálne 70 miliónov eur, ktorá by podporila rozvoj odvetvia, priniesla zvýšenú pridanú hodnotu pre slovenskú ekonomiku a zabezpečila viac slovenských potravín na pultoch obchodov, je začiatkom cesty k napĺňaniu programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, podľa ktorého je poľnohospodárstvo a potravinárstvo strategickým odvetvím národnej ekonomiky,“ povedala Venhartová.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska, a to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Agrárna komora Slovenska (AKS), Potravinárska komora Slovenska (PKS), Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností (ZPDaOS) a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments