Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Mor ošípaných v Európe sa šíri, v ČR chcú prijať opatrenia

Mor ošípaných v Európe sa šíri, v ČR chcú prijať opatrenia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Štátna veterinárna správa ČR uvažuje o zavedení povinného testovania dovážaného bravčového mäsa na prítomnosť afrického moru ošípaných. Opatrenie by sa malo vzťahovať najmä na krajiny, ako je Poľsko a Rumunsko, v ktorých je infekcia najviac rozšírená. Vyplýva to z pondelkového (24.9.) rokovania ministra pôdohospodárstva Miroslava Tomana s ústredným riaditeľom veterinárnej správy Zbyňkom Semerádom.

Povinné testovanie by sa nevzťahovalo na tepelne spracované výrobky, lebo teplo vírus likviduje.

Toman povedal, že ďalším opatrením na zhoršujúcu sa nákazovú situáciu v Európe bude rýchle zvolanie Ústrednej nákazovej komisie jeho ministerstva. Bude sa zaoberať reakciou na masívnejšie zavlečenie afrického moru ošípaných do ČR. Hrozba je podľa neho reálna.

V polovici septembra potvrdilo výskyt moru u diviačej zveri Belgicko. Maďarsko minulý týždeň oznámilo, že sa našiel infikovaný diviak asi 20 kilometrov od slovenských hraníc. Situácia je vážna v Poľsku a v Rumunsku. Tam začiatkom tohto mesiaca prekročil počet ohnísk nákazy 800. Mor je od konca augusta aj v Bulharsku.

Semerád uviedol, že sa správa zameria na kontroly dovozu živočíšnych potravín určených pre konzumáciu posádok motorových vozidiel. Nedostatočne tepelne upravené bravčové produkty sú najpravdepodobnejšie zdrojom prenosu nákazy na veľké vzdialenosti.  

Obrane pred nákazou na českom území by v budúcnosti podľa portálu iDNES mohlo pomôcť aj oplotenie diaľnice D1 a D2. Správa o tom diskutuje s Riaditeľstvom ciest a diaľnic.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
26. september 2018 5:59

Zaujímavé. Česi tlačia na to aby sa obmedzil resp. sťažil dovoz lebo vedia, že do východnej Európy sa bude tlačiť mäso zo západu, ktoré odmietli tretie krajiny. A popri tom AMO majú. Do SR sa zvyšuje dovoz bravčoviny z Belgicka a nerobíme nič. Začína byť problémom predať v SR aj… Celý komentár »

Anonym
Anonym
26. september 2018 11:25

A čechom to zastavili!!!!Nuž občan dostaně raz na krátků dobu bravčové za ceny k jijich platom aká že katastrofa!!!!!

Juraj Macaj
Juraj Macaj
28. september 2018 20:54

Vtedy bude na Slovensku dobre keď bude bravčové lacne ale nie preto že sa lacno dovezie ale preto že ho budeme vyrábať toľko aby sme využili úspory z rozsahu boli sebestačný a vedeli ešte aj vyvážať. Potom bude Slovenské bravčové lacné každý mesiac okolo 15teho po výplate, v akcii v… Celý komentár »