Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Najskôr stratili ruský trh, neskôr turecký

Najskôr stratili ruský trh, neskôr turecký
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - kravín v Oponiciach

Ekonomická situácia v Turecku a výrazný pokles kurzu tureckej líry voči euru už v uplynulých týždňoch poznačili situáciu s vývozom mäsových kráv u nás i v susednej Českej republike. Hoci v tomto segmente sú dosahy americko-tureckých obchodných vzťahov najvýraznejšie, neobchádzajú ani segment mlieka.

„V júli sa nám podarilo predať 18 kusov vysokotelných jalovíc na turecký trh. Následne sme mali pripravené ďalšie zvieratá k vývozu, ktoré mali už aj veterinárne skúšky, ale žiaľ bohu, pokles tureckej líry spôsobil, že jalovice sú v Turecku nepredajné. Cena sa pre Turkov výrazne zvýšila a preto o ne nemajú záujem,“ vysvetlil Patrik Piterka, zootechnik z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach.

Pripravených na vývoz bolo 20 kráv, ktoré nakoniec zostali na Slovensku a v podniku ich začlenili do základného stáda.

„Pred niekoľkými rokmi sme prišli o lukratívny trh Ruskej federácie, a to vďaka embargu Európskej únie, ktoré zamedzilo vývozu do Ruska. Išlo o veľmi dobrý trh, bol z tej strany záujem aj slušné peniaze. Potom nám zostal turecký trh, ktorý opäť vďaka sankciám a poklesu tureckej líry zostal pre nás nedobytný,“ dodal Piterka.

Na Slovensku ale ide skôr o ojedinelý prípad vplyvu oslabenia tureckej ekonomiky.

„Tým, že naši chovatelia sa sústreďujú na to, aby dojili na Slovensku, sa do zahraničia veľmi nevyváža. Takže v segmente to výrazne nepociťujeme,“ dodal Alexander Pastorek zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Našim chovateľom nateraz nahráva aj to, že úrody krmovín u nás sucho neovplyvnilo natoľko, ako v iných krajinách. Problémy v tomto smere hlási napríklad Nemecko, ktoré smerom do Turecka vyváža aj mliečne kravy, ktoré nemá doma čím kŕmiť. Podľa niektorých názorov to môže viesť aj k poklesu produkcie mlieka a teda aj mliečnych výrobkov a zvyšovaniu cien mlieka a masla. Situácia by ale podľa analytika mala byť len dočasná.

„Turecká líra posilnila oproti minimu asi o 10-15 percent a momentálne je trochu silnejšia. Je to tým, že centrálna banka posilnila svoje úrokové sadzby až o 6-percent, čo je významný skok, ktorý tureckej líre pomohol stabilizovať sa. Ale to, ako na tom bude turecká mena naďalej, či posilní alebo oslabí, to závisí najmä od toho, ako sa bude vyvíjať situácia v Číne, teda či budú hroziť obchodné vojny medzi Čínou a USA. Turecká líra je totiž akýmsi rukojemníkom toho, čo sa deje v svetovej ekonomike. Súčasný stav ale môže prispieť k tomu, že sa výrazne zvýši medzinárodný obchod medzi Európou a Čínou a zároveň to pomôže aj periférnym krajinám ako je Turecko,“ vysvetlil analytik Ronald Ižip.

Podľa neho je Turecko štvrtým najväčším obchodným partnerom Európskej únie, ktorá potrebuje stabilných partnerov, a preto bude v budúcnosti podnikať kroky smerom k tomu, aby sa situácia v Turecku stabilizovala.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - kravín v Oponiciach

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments