Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Roľník: Súčasný stav musia riešiť politici

Situácia spoločnosti Agrotop Topoľníky, a. s., je veľmi biedna a neustále sa zhoršuje. Po pomerne ťažkých rokoch sa firma ocitla v ešte horšej ekonomickej situácii. Poľnohospodárom robí vrásky na čele nízka nákupná cena mlieka, ktorá sa pohybuje okolo 23 – 24 centov za liter, uviedol pre TASR hlavný zootechnik spoločnosti Péter Görözdi.

„Ceny sú katastrofálne, sú podstatne nižšie ako v minulom roku, čím naše príjmy klesajú na historické minimum. Ide o sedemcentové rozdiely, pričom úžitkovosť neklesá, čo v prípade našej produkcie znamená v tomto roku doteraz už stratu 100.000 eur, a to sa nedá kompenzovať,“ konštatoval zootechnik. Pripomenul, že problémy narobilo mimoriadne suché počasie, nedostatky sú aj s krmivami.

Podľa jeho ďalších slov ruské embargo zapríčinilo zastavenie predaja chovných jalovíc.

„Mali sme z toho slušné príjmy, máme kvalitné stádo. Vlani sme ešte predávali jalovice za 1700 – 1800 eur za kus. Z takto získaných finančných prostriedkov by sme mohli teraz kompenzovať straty na mlieku, ale to sa už nedá,“ priblížil situáciu Görözdi.

Dodal, že východisko zo súčasnej situácie nevidí.

„Nie sme politici, súčasný stav môžu riešiť len oni,“ zdôraznil.

Poukázal na to, že v tomto období ostatné odvetvia nie sú schopné kompenzovať straty živočíšnej výroby.

„Pravdou je, že dotácie existujú a sú sľúbené. Ak to spočítame, tak môžeme dosiahnuť aj 500-eurovú dotáciu na jednu kravu. Avšak to, že kedy ju dostaneme, nikto nevie, pričom nesmieme urobiť ani jednu chybu,“ pokračoval.

Zootechnik sa netajil tým, že družstvá veľmi často riešia situáciu tak, že zlikvidujú hovädzí dobytok. Radšej sa zaoberajú len rastlinnou výrobou a znižujú počty zamestnancov.

Podľa jeho slov výroba bravčového mäsa bola v Topoľníkoch zrušená už vlani.

„Musíme si priznať, že to bolo správne rozhodnutie, nakoľko nám vznikali ešte väčšie straty ako teraz v prípade kráv. Nemôžeme žiť len z našich rezerv a vykazovať červené čísla. Do kravínov sme investovali pred tromi rokmi výrazné finančné prostriedky, takmer 2 milióny eur,“ prezradil Görözdi a položil otázku: “Kedy sa to vráti?”

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
13 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robo R.
Robo R.
11. november 2015 16:30

Dobrý deň. Prepáčte za citlivú otázku. Z čoho financujete každoročné straty v podnikaní v poľnohospodárstve? Nie je lepšie ukončiť podnikanie s malou stratou ako čakať ďalšie roky na veľkú stratu?

D
D
11. november 2015 16:44

Myslim, ze musia kvoli financovaniu mastale z eurofondov udrzat investiciu pat rokov. Potom to bud ukoncia, alebo to nie je tak horuce, ako tvrdia. A vyplakavanie bude pokracovat.

Anonym
Anonym
11. november 2015 19:28

Ono to nie je take jednoduche, ako zavriet fabriku.

Robo R.
Robo R.
11. november 2015 20:58

Takže neukončenie podnikania v poľnohospodárstve je lacnejšie, administratívne jednoduchšie alebo etickejšie ako ťahať to so stratou? Nakoniec tá strata zrejme nie je stratou porforma. Je to nezaplatený úver, leasing, nezaplatené dodávateľské faktúry, nezaplatené odvody, výplaty, nájomné, dane …?

jm
jm
12. november 2015 9:06

Vážený RR mal by si robiť pre polnohospodárorov ekonomického poradcu. Totiž tak nestabilné odvetvie ani nepoznám ako je práve toto . Boli roky priaznivé a prišli roky totálne nepriaznivé. Investície sú krátkodobé až stredne dlhé a dlhodobé . Neviem si predstaviť akým spôsobom by mal ukončiť napríklad živnostník podnikajúcí na… Celý komentár »

Ján
Ján
12. november 2015 9:26

Môže mi tu niekto vysvetliť, ako to dokázali pred 10 – 15 rokmi hospodáriť bez dotácií ….Na čo ste investovali do kravínov 2 mil, keď ste už vtedy museli vedieť, že to nezvládnete ……Aj ja si kúpim auto za 500 tis EUR a do troch rokov je po mne……

Robo R.
Robo R.
12. november 2015 9:33

Vazeny pán jm. Nesnažím sa tu o lacný konflikt. Naozaj ma úprimne zaujíma sanovanie straty. Veďa ak z roka na rok dlhy z podnikania v poľnohospodárstve rastú musí rást aj úver ktorým dlhy pokrývate. Teda v prípade že Vaše príjmi z pol. činnosti sú nedostatočné. Rast úveru je obmedzený ale… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
12. november 2015 10:32

Poľnohospodárstvo sa umelo s požehnaním oranžovej oligarchie dáva do útlmu nakoľko je prebytok potravín v EÚ – ošípané sme úspešne dostali na úroveň chránených zvierat, teraz ide na rad HD a ostanú nám ovce – presne tak ako sa učia vo Veľkej Británií žiaci, že pod Tatrami žijú pastieri oviec… Celý komentár »

G.S.
G.S.
12. november 2015 17:30

Politici nevyriešia nič. Embargo voči Rusku nezrušia lebo sú na výplatnej listine CIA a nimi riadených mimovládok, prípadne ich držia pod krkom. A situáciu s mliekom nevyrieši žiadna vyššia dotácia ale len spolupráca medzi producentmi mlieka. Vy tú situáciu(niektorí z vás) spôsobujete a len vy ju môžete vyriešiť dobrovoľným obmedzením… Celý komentár »

jm
jm
24. november 2015 18:15

Je zaujímavé ,že môj prvý príspevok sa už nezobrazuje.No nevadí.Môj názor sa nezmenil a ostáva rovnakí. Viac menej mal byť ponaučením mladých ľudí ktorí za vidinou pomoci pri podnikaní v polnohospodársve očakáva skôr sklamanie ako radosť.Treba si pozrieť verejne prístupný dokument na stránke PPA o poskytovaní pomoci z eurofondov a… Celý komentár »

Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Juraj Huba - poľnoinfo.sk
24. november 2015 18:58

Vážený JM, ďakujem za reakciu. Váš podnet riešim. Nerozumiem, prečo úplne prvý príspevok v diskusii nezobrazuje. Dám Vám vedieť tu v diskusii, čo mi oznámia programátor s grafikom. Cenzúra na portáli poľnoinfo.sk nikdy nebude doma, tak verím, že v tom nevidíte sprisahnie. Myslím, že ste si všimli, že žiadny názor… Celý komentár »

jm
jm
25. november 2015 22:12

Som rád ,že môj postreh neostal bez povšimnutia.Ďakujem. Malý dodatok .Vie verejnosť ktorá posudzuje farmárov o zmenách cenotvorby vstupov na jeden hektár ornej pôdy ako je orba ,príprava, osivo,ochrana -postreky až po zber úrody a konečnom efekte dopestovaná plodina speňaženie? A následne trvalých trávných porastov? Hlavne podpora na jeden HEKTÁR?… Celý komentár »

jm
jm
8. december 2015 22:33

Pán Huba , že by predsa cenzúra?