Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Roľníci sa chystajú na protestné zhromaždenie

Roľníci sa chystajú na protestné zhromaždenie
insert_photoint

Bratislava 10. marca (TASR) – Vyrovnanie podmienok nových členských krajín EÚ so starými, zastavenie úpadku agrosektora, zvlášť mliečneho, budú hlavné témy protestného zhromaždenia poľnohospodárov, ktoré sa vo štvrtok 12. marca uskutoční v Prahe. Podujatie reagujúce na dopady hospodárskej krízy na agrosektor má medzinárodný charakter.

Podľa avíza po príhovoroch poľnohospodári odovzdajú zoznam požiadaviek na riešenie agrárnej krízy eurokomisárke pre poľnohospodárstvo, rybolov a rozvoj vidieka Marianne Fischer Boelovej. Organizátorom demonštrácie je Agrární komora ČR.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) informovala, že účasť na zhromaždení potvrdilo viac ako 500 demonštrantov zo všetkých regiónov SR. Poukážu na pálčivé problémy agrosektora, ktoré čakajú na riešenie.

“Najmä živočíšna výroba sa na Slovensku prepadla natoľko, že jej rozmery začínajú byť vo viacerých ukazovateľoch porovnateľné s obdobím po druhej svetovej vojne,” povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Spoločná agrárna politika podľa neho má rôznu intenzitu rýchlosti, pričom Slovensku a niektorým ďalším novým členom pripadla rýchlosť najnižšia.

“Na spoločnom trhu tak v dôsledku byrokraticky stanovených nerovnakých podmienok dochádza k umelému znižovaniu konkurenčnej schopnosti farmárov v nových krajinách EÚ,” upozornil.

“Keďže riešenie agrárnej krízy prekračuje hranice nových členov EÚ, rozhodujúce opatrenia sa musia prijať na úrovni Spoločenstva. V opačnom prípade sa naruší jeho sociálno-ekonomická stabilita,” vyzval predseda.

Protestné zhromaždenie je forma hľadania podpory verejnosti pre riešenie agrárnej krízy. Na proteste sa zúčastnia poľnohospodári z ČR, SR, Poľska, Maďarska, Litvy, Nemecka, Rakúska a ďalších štátov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: int

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments