Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Reštituenti môžu dostať namiesto náhradných pozemkov peniaze

Slovenský pozemkový fond (SPF) bude môcť reštituentom ponúknuť namiesto náhradných pozemkov peniaze. Stane sa tak v prípade, ak tieto osoby neakceptujú ponúknuté pozemky od fondu. Vyplýva to z novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorú podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.

Po novom si bude môcť oprávnená osoba aj sama navrhnúť náhradný pozemok, a to najneskôr päť pracovných dní pred prerokovaním ponuky SPF.

„V prípade, ak oprávnená osoba nebude súhlasiť s poskytnutím náhradného pozemku a pozemok, ktorý sama navrhne, jej nebude možné poskytnúť z dôvodov uvedených v zákone, náhrada za pozemky sa tejto oprávnenej osobe poskytne v peniazoch,“ konštatuje novela.

Nová právna úprava tiež rozširuje okruh pozemkov, ktoré nie je možné vydať ako náhradné pozemky.

„Vláda bude mať právo rozhodnúť vo verejnom záujme, že niektoré katastrálne územia nemôžu byť použité,“ vysvetlil ešte začiatkom roka premiér Robert Fico s tým, že pôjde o strategické miesta a SPF tak nebude môcť prideliť pozemok v tomto území.

Novela podľa Fica reagovala aj na pretrvávajúce problémy nie vždy transparentného prevádzania práv vyplývajúcich z reštitučných nárokov.

„Za účelom zvýšenia transparentnosti tohto procesu sa navrhuje, aby v prípade, ak sa náhrada poskytuje v pozemkoch, mohla oprávnená osoba svoj nárok na náhradu pozemku previesť na tretiu osobu až vtedy, keď je dohodnutý konkrétny pozemok,“ konštatuje materiál.

Zároveň musí byť z dôvodu zvýšenia právnej istoty takáto zmluva vyhotovená písomnou formou a podpisy účastníkov zmluvy úradne osvedčené.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments