Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Nové členské štáty neustúpia z požiadavky rovnakých podmienok

Nové členské štáty neustúpia z požiadavky rovnakých podmienok
insert_photopoľnoinfo.sk - Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Jan Veleba, prezident Agrárnej komory ČR.

Nové členské štáty Európskej únie sa vplyvom „dvojrýchlostnej“ Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ dostávajú hlboko pod prah sebestačnosti a produkčnej schopnosti. Zhodli sa na tom, v utorok, zástupcovia poľnohospodárskych organizácii z deviatich nových členských štátov, na medzinárodnej konferencii usporiadanej počas veľtrhu Techagro v Brne.

Delegáti zúčastnených štátov prijali dokument, v ktorom požadujú rovnocenné zaobchádzanie a rovnakú úroveň priamych platieb pre poľnohospodárov v rámci celej Európskej únie, od roku 2014, a tým aj zrušenie historického princípu pre stanovenie referenčných dát. Nové členské štáty tiež odmietajú ďalšie prechodné obdobie pre vyrovnanie priamych platieb po roku 2013.

„Dnešným podpisom bol vykonaný významný krok, po ktorom budú nasledovať ďalšie. Pôjde najmä o prácu s politikmi a vládami konkrétnych štátov. Pre nás je neprijateľné, aby súčasný stav trval i po roku 2013,“ uviedol v utorok pre ČTK Jan Veleba, prezident Agrárnej komory ČR.

Z pôvodných dvanástich nových členských štátov sa stretnutia nezúčastnili len delegáti z Estónska, Rumunska a Bulharska, ktorí by podľa Jana Velebu s deklaráciou pravdepodobne súhlasili. I neprítomnosť nevládnych agrárnych organizácií zo starých členských štátov Európskej únie Veleba chápe. To, že ale neprišiel nikto z vedenia organizácie COPA v Bruseli, považuje za neprijateľné.

„Je to urážka a signál pre nové členské štáty. Ak by mal tento vývoj pokračovať, nevidíme dôvod, aby sme mali naďalej platiť členské príspevky tejto organizácii. Len v prípade Českej republiky ide o sumu približne 250 tisíc eur ročne,“ uviedol Jan Veleba.

Podobný názor majú i naši zástupcovia. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory už na otvorení veľtrhu Techagro uviedol dôsledky „dvojrýchlostnej“ Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

„Pasívne saldo s agrárnymi komoditami dosiahlo na Slovensku za minulý rok 950 miliónov eur,“ povedal Milan Semančik.

Treba uviesť, že v roku 2004, keď Slovensko vstupovalo do Európskej únie, dosahovalo zahraničné saldo s agrokomoditami ani nie 300 miliónov eur. Za obdobie šiestich rokov, i vplyvom rozdielnych podmienok medzi starými a novými členskými štátmi, klesli napríklad stavy hovädzieho dobytka z 540 na 480 tisíc kusov. Ešte zložitejšia situácia je v chove ošípaných, kde sme z približne 60 percent závislí na dovoze bravčového mäsa. Pestovateľské výmery zeleniny poklesli od vstupu do Európskej únie z takmer 12 tisíc hektárov na súčasných menej ako 7 tisíc hektárov.

Na druhej strane je potrebné dodať, že i vďaka systému projektových podpôr z Európskej únie, došlo k významnej obnove strojov v rastlinnej a živočíšnej výrobe. Pokiaľ v rastlinnej výrobe bol priemerný vek strojov v roku 2004 na úrovni 13,2 roka, o päť rokov neskôr to bolo len 11,9.

Pokiaľ Európska komisia požiadavkám nových členských štátov nevyhovie, sú ochotné v Bruseli usporiadať protesty. Nevedia si totiž predstaviť, že by prešiel návrh starých členských štátov a prechodné obdobie pre vyrovanie priamych platieb by bolo predĺžené i po roku 2013. Nové rozpočtové obdobie má platiť od roku 2014 do roku 2020.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Jan Veleba, prezident Agrárnej komory ČR.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments