Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Reštituenti budú môcť dostať namiesto náhradných pozemkov peniaze

Reštituenti budú môcť dostať namiesto náhradných pozemkov peniaze
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenský pozemkový fond (SPF) bude môcť reštituentom ponúknuť namiesto náhradných pozemkov peniaze. Stane sa tak v prípade, ak osoby neakceptujú ponúknuté pozemky od fondu. Vyplýva to z novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorú v stredu schválili poslanci parlamentu.

Po novom si bude môcť oprávnená osoba aj sama navrhnúť náhradný pozemok, a to najneskôr päť pracovných dní pred prerokovaním ponuky SPF.

“V prípade, ak oprávnená osoba nebude súhlasiť s poskytnutím náhradného pozemku a pozemok, ktorý sama navrhne, jej nebude možné poskytnúť z dôvodov uvedených v zákone, náhrada za pozemky sa tejto oprávnenej osobe poskytne v peniazoch,” konštatuje sa v predloženej novele.

Novela tiež rozširuje okruh pozemkov, ktoré nie je možné vydať ako náhradné pozemky.

“Vláda bude mať právo rozhodnúť vo verejnom záujme, že niektoré katastrálne územia nemôžu byť použité,” vysvetlil 13. januára tohto roka po rokovaní vládneho kabinetu premiér. SPF tak nebude môcť prideliť pozemok v tomto území. Podľa Fica pôjde o strategické miesta.

Predložený návrh novely podľa premiéra reaguje aj na pretrvávajúce problémy nie vždy transparentného prevádzania práv vyplývajúcich z reštitučných nárokov.

“Za účelom zvýšenia transparentnosti tohto procesu sa navrhuje, aby v prípade, ak sa náhrada poskytuje v pozemkoch, mohla oprávnená osoba svoj nárok na náhradu pozemku previesť na tretiu osobu až vtedy, keď je dohodnutý konkrétny pozemok,” konštatuje sa v návrhu. Zároveň sa z dôvodu zvýšenia právnej istoty navrhuje, aby takáto zmluva bola vyhotovená písomnou formou a podpisy účastníkov zmluvy boli úradne osvedčené.

Parlamentom prešiel tiež pozmeňovací návrh poslankyne Magdy Košútovej (Smer-SD). Rada SPF tak bude môcť byť funkčná aj keď nie je zloženie jej členov kompletné.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments