Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pohľad na vývoj cien kukurice vo februári

Pohľad na vývoj cien kukurice vo februári
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Vo februári zaznamenala kukurica na burzách mierne oslabenie. Burza v Budapešti (BÉT) zaznamenala pokles ceny o približne 1 percento. Obchodovanie sa nieslo vo vlažnom záujme o túto komoditu. Burza v Paríži (EURONEXT) zaznamenala podobný priebeh ako pri pšenici. Prvá polovica mesiaca bola v znamení stabilizácie cien, ale v druhej polovici došlo k miernemu poklesu o približne 2 percentá. Cena kukurice na burze CBOT od začiatku roka klesla o viac ako 13 percent. Na druhej strane pozitívny je fakt, že cena zaznamenala minulý mesiac posilnenie o viac ako 7 percent, oproti mesiacu január.

Dobrou správou ostáva nárast objemu kukurice na výrobu palív. Kukurica má už podľa odborníkov svoj pokles za sebou (prepad cien v januári) a výraznejšie oslabenie ceny sa neočakáva. Svoju hodnotu si drží napriek silnému doláru. Negatívne správy ohľadne dobrej úrody v Južnej Amerike, ale môžu vytvoriť tlak na jej cenu a napriek dobrým víziám môžu spôsobiť jej pokles. Na ceny v poslednom týždni, kedy zaznamenala najvyšší rast ( cca. 3%), vplýva aj skutočnosť, že došlo k poklesu ponuky zo strany farmárov, ktorí čakajú na vyššiu cenu. Menšia ponuka spôsobila mierny nárast cien. Nepriaznivé počasie vo februári, podobne ako pri pšenici, bránilo jej transportu k spotrebiteľom, takže správy o počasí budú v týchto dňoch rozhodujúcim faktorom. Rovnakú váhu bude mať aj správa o množstve a kvalite kukurice ako aj objemu je exportu.

Situácia v Európe a v okolitých krajinách je podobná ako v USA. Tlak na cenu vytvára neochota pestovateľov predávať kukuricu pod cenu a preto spracovatelia hľadajú alternatívy náhrady tejto komodity inou.

Väčšinou sa jedná o náhradu vo forme kŕmnej pšenice (spracovanie do kŕmnych zmesí, technické využitie). Z toho dôvodu rastie po kŕmnej pšenici dopyt a ako sa už v minulých správach spomínalo, zmenšuje sa rozdiel v cenách potravinárskej a kŕmnej pšenice. Minulý rok sa v istej prognóze pre obilniny spomínalo, že začiatkom tohto kalendárneho roka sa situácia obráti a narastie dopyt po kvalitnej pšenici. Súčasný trend vo vývoji ale poukazuje na práve opačný vývoj cien kvalitnej pšenice. Pestovatelia sú neraz nútení predávať kvalitnú úrodu pod cenu. Príkladom je burza vo Viedni a v Budapešti. Ceny kvalitnej pšenice dlhodobo klesajú a cena kŕmnej pšenice si drží svoju hodnotu.

Z toho vyplýva, že pokiaľ ceny kukurice nebudú na prijateľnejšej úrovni, pestovatelia nebudú ochotní, pod vplyvom dobrých vyhliadok, túto komoditu predávať a situácia na trhu s kukuricou bude podobná, ako teraz.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments