Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repka v roku 2010 lámala cenové rekordy

Repka v roku 2010 lámala cenové rekordy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Neuspokojivá úroda repky v Európe a v Kanade nenechávajú už dlhšiu dobu cenu padnúť do červených čísiel. Príčinou sú extrémy počasia, ako aj vplyv stúpajúcej ceny ropy vo svete, ktorá nepriamo ovplyvnila situáciu na trhu s touto komoditou. Nepretržité posilňovanie hodnoty repky na burze spôsobuje, že sa jej zásoby veľmi rýchlo míňajú. Situácia je momentálne veľmi napätá, pretože zmenšujúce sa zásoby spôsobujú týždeň čo týždeň stále väčší tlak na cenu repku.

Pre celkový vývoj cien repky sú dôležité impulzy z medzinárodných trhov a pomer ich ponuky a dopytu. Ide hlavne o pestovanie sóje ( Argentína, Brazília, USA) a výrobu palmového oleja (Malajzia, Indonézia) . Najväčší dôraz sa kladie na vývoj dopytu zo strany Číny a Indie. Obe tieto krajiny tvoria 37 percent svetovej populácie a majú veľký vplyv na vývoj spotreby nielen pre túto komoditu. Okrem týchto krajín sú dôležití aj dovozcovia ako Pakistan, Irán, Turecko, alebo Egypt.

Ceny repky na burze Euronext v priebehu roka 2010 narástli z 280 eur za tonu o viac ako 200 eur. Rast ceny repky začal už v letných mesiacoch, keď sa objavili správy ohľadne nižšej úrody tak v Európe, na Ukrajine, ako aj v Kanade. Suché počasie v júni a začiatkom júla priniesli v mnohých významných pestovateľských oblastiach zníženie úrod. Rastu produkcie tejto komodity neprospela ani následná zrážková činnosť, ktorá ovplyvnila nielen zber, ale i nový výsev. Ani najnovšia správa USDA nenechala cenu poklesnúť. Momentálne sa trh orientuje na termíny obchodovania apríl – jún 2011 a cena sa pohybuje v niektorých regiónoch od 500-530 eur za tonu.

Repka je po sóji druhá najvýznamnejšia olejnina. Najväčším producentom je Európska únia s 36 percentným podielom na globálnej produkcii. Čína má na svetovej produkcii 20 percentný podiel, Kanada 18, India 11 a Ukrajina 3 percentá. Na základe využitia repky hlavne na výrobu biopalív sa plochy tejto plodiny za posledných dvadsať rokov viac ako zdvojnásobili a mohli by v budúcnosti dosiahnuť najväčší rozmach spomedzi ostatných komodít. Nasvedčuje tomu relatívne atraktívna cena, vysoké úrody a lepšia návratnosť v porovnaní s ostatnými komoditami. Ide hlavne o spracovanie na účely výroby biopalív, z ktorého profitujú štáty ako Nemecko, Francúzsko ale i Poľsko. Pre porovnanie, v hospodárskom roku 2009/2010 sa spracovalo až 67 percent repkového oleja na výrobu biopalív, pokiaľ v roku 2001/02 to bolo len 28 percent.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments