Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny bravčového mäsa klesajú kvôli „škandálu s dioxínom

Ceny bravčového mäsa klesajú kvôli „škandálu s dioxínom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predaj bravčového mäsa v Nemecku v dôsledku „škandálu s dioxínom“ výrazne klesol. Vysoko prevyšujúca ponuka bravčového mäsa spôsobila aj významný prepad cien tejto komodity, uviedla LIGABusinessInform , ktorú citujú nemecké médiá.

Podľa nemeckej poradenskej spoločnosti Agrarmarkt Informations-GmbH (AMI), v Nemecku 14. januára nákupné ceny od výrobcov klesli o 23 centov za kilogram. Okrem toho už na začiatku nového roka nákupná cena klesla o 13 centov, pre farmárov to znamená menšie zisky – z jednej ošípanej až o 34 eur.

Celkovo sa v EÚ v týždni od 9. januára 2011 znížila priemerná kúpna cena za 100 kg bravčového mäsa (hmotnosť jatočného tela) o 2,42 eur, alebo o 1,7 percenta na 137,41 eur. Situáciu zhoršil aj fakt, že v priebehu minulého týždňa prudko vzrástla cena krmovín. Ku kolapsu cien bravčového mäsa v Nemecku prispelo aj to, že Čína a Južná Kórea zaviedli dočasný zákaz dovozu nemeckej bravčoviny. Záujem o bravčovinu z iných krajín zostáva na nízkej úrovni.

Pripomeňme, že začiatkom januára 2011 v niekoľkých nemeckých oblastiach zistili hydinové mäso a vajcia s obsahom dioxínov prevyšujúcim normy stanovené právnymi predpismi EÚ. Neskôr zistili prítomnosť dioxínov aj v mäse ošípaných. V súvislosti s tým orgány prijali mimoriadne opatrenia: približne 5-tisíc podnikov bolo dočasne uzavretých a zlikvidované bolo veľké množstvo hydiny. Predpokladá sa, že dioxíny sa nachádzali v mastných kyselinách, ktoré sú určené výlučne na technické účely, a tie spracoval na kŕmny tuk jeden z nemeckých výrobcov krmív. Krmivo sa tak dostalo do mnohých podnikov v Nemecku, ktoré sa zaoberajú chovom kurčiat, moriek, ošípaných, ako aj produkciou vajec.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments