Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica. Predpokladá sa nárast stavu zásob

Pšenica. Predpokladá sa nárast stavu zásob
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Minulý týždeň cena pšenice na chicagskej burze klesla v priemere o 4 percentá, čo je najväčší prepad za tento mesiac. Ide o reakciu na dobré pestovateľské výsledky v najvýznamnejšej oblasti pre pestovanie obilnín v USA. Na cenu vplýva aj stále silnejší dolár, ktorý znižuje vývoznú silu tejto komodity zo strany veľkých dovozcov.

Situácia v Európskej únii je ovplyvnená najnovšou správou Európskeho združenia obchodníkov – Coceral, so sídlom v Bruseli. Podľa nej by mala EÚ v tomto roku zožať približne 289 miliónov ton obilnín. V porovnaní s minulým rokom je to pokles o približne 4 mil. ton. Podľa tejto správy sa ale očakáva vyššia úroda mäkkej pšenice o 3,6%. Stav zásob dosiahol na konci roka približne 60 miliónov ton obilnín a na konci hospodárskeho roka sa predpokladá stav zásob na úrovni 65 mil. ton. V súčasnosti vykazujú značné zásoby i naši susedia Maďarsko a Poľsko, čo má vplyv na vývoj cien aj na Slovensku.

Výraznejšie zvýšenie cien obilnín neumožňuje nielen vysoký stav zásob, ale i dobrá prognóza úrody pre rok 2010. Nepriaznivé sú aj nové odhady výsevu pre rok 2010/2011, kedy by sa predpokladá zvýšenie výmery osiatej obilninami o približne 2 percentá.

Cena pšenice na parížskej burze EURONEXT minulý týždeň klesla približne 0,8%. Burza BÉT v Budapešti v domácej mene nezaznamenal výkyvy, cenu ale ovplyvnili burzové rozdiely.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments