Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Prvovýrobcovia dnes vyjadria svoj názor – pred RAJOM!

Prvovýrobcovia dnes vyjadria svoj názor – pred RAJOM!
insert_photoSZPM

Strata producentov surového kravského mlieka dosahuje v priemere približne 15 centov za kilogram. Chovatelia preto za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahli stratu viac ako 35 miliónov eur.

Aj z tohto dôvodu zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka iniciovali rokovanie so zástupcami Slovenského mliekarenského zväzu. To sa uskutočnilo 14. mája a jeho zámerom bolo poukázať na zhoršujúcu sa situáciu vo výrobe mlieka a žiadať od spracovateľských prevádzok mlieka zvýšenie cien na úroveň okolitých krajín.
O týždeň neskôr SMZ odporučil svojim členom navýšiť nákupnú cenu. Ukázalo sa, že jednotlivé mliekarne odporučanie neakceptovali a neupravili nákupné ceny na úroveň porovnateľnú so štátmi Vyšehradskej štvorky. Slovenskí producenti majú druhú najnižšiu nákupnú cenu surového kravského mlieka v Európskej únii.

Prvovýrobcovia mlieka preto vyjadria svoj nesúhlas s jednaním mliekarenských spoločností, pred bratislavskou mliekarňou Rajo. Práve táto mliekareň sa považuje za tú, od ktorej sa odvíjajú nákupné ceny v ostatných spracovateľských prevádzkach.

Protest začína v skorých ranných hodinách príchodom poľnohospodárskych mechanizmov. Súčasťou verejného zhromaždenia bude aj protestná akcia „Utopenie eurokomisárky v slovenskom mlieku.“

Poľnoinfo.sk má na podujatí svojho redaktora. Všetko podstatné zo štvrtkového zhromaždenia sa preto dozviete na našich stránkach už v pondelok.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SZPM

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments