Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Protestovať sú pripravení aj naši poľnohospodári

Protestovať sú pripravení aj naši poľnohospodári
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

Viaceré krajiny Európskej únie zažívajú masívne protesty poľnohospodárov. Ich štrajky vo Francúzsku či Nemecku ochromili aj veľké mestá, ich súčasťou je pálenie pneumatík, zápchy spôsobené agrotechnikou či vylievanie hnojovice pred bránami inštitúcií alebo obchodných reťazcov. Protesty zažívajú aj krajiny ako Belgicko, Holandsko, Grécko, Poľsko či Taliansko.

„V krátkej dobe máme stretnutie s poľskými poľnohospodármi, ktorí už štrajkovali, maďarskí sa chystajú, českí detto. My ako Slováci sme rovnako pripravení. Pokiaľ skoordinujeme svoj postup, tak vyjdeme do ulíc,“ uviedol Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Pokiaľ má mať takáto protestná akcia efekt, do ulíc podľa neho nevyrazí hŕstka traktorov, ale stovky kusov agrotechniky.

Kritika europolitiky

„Európskym, ako aj slovenským poľnohospodárom, pohár trpezlivosti pretiekol. To, čo sa deje takmer v polovici krajín Európskej únie, je dôsledkom toho, čo spôsobuje zelený fanatizmus v rámci EÚ,“ dodal Macho.

Argumenty vysvetľujúce pripravenosť slovenských poľnohospodárov vyraziť do ulíc zo strany Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory smerujú predovšetkým voči politike Európskej únie. Protesty vo viacerých krajinách pritom spustili rozhodnutia na národných úrovniach – napríklad v podobe plánovaných škrtov v podporách nafty pre poľnohospodárov v Nemecku či Francúzsku alebo požiadavky na vyššiu národnú podporu a zníženie daní pre poľnohospodárov v Taliansku. To, že ide o požiadavky smerované na národné vlády a parlamenty, potvrdzujú aj vyjadrenia eurokomisára pre poľnohospodárstvo.

Počúvame hlas farmárov, ktorí protestujú z rôznych dôvodov. Väčšinou ide o problémy na národných úrovniach, ale počúvame aj kritiku spoločnej poľnohospodárskej politiky. Podľa mojej analýzy požiadaviek farmárov sa SPP týkajú iba tie o kondicionalite, a špeciálne GAEC 7 a GAEC 8. Rozumiem týmto námietkam farmárov a informoval som komisiu o mojej podpore pre francúzsky návrh,“ skonštatoval včera Janusz Wojcziechowski.

Kopiace sa problémy

Podľa predstaviteľov najväčšej stavovskej organizácie agropotravinárov na Slovensku sú protesty za našimi hranicami predovšetkým vyvrcholením kopiacich sa problémov.

„V Nemecku bola zelená nafta len spúšťačom. Nabalilo sa kopec problémov za prvé programové obdobie, aj za konflikt na Ukrajine, kde vstupy lietali hore dole, bola neistota a zrazu poľnohospodári zistili, že to, čo dali do výroby, sa im nevracia. Keď im miestna vláda povedala, že im zoberie zelenú naftu, tak to bol spúšťač,“ vysvetlil Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda SPPK.

Zmena zmýšľania?

To, či a akou formou sa slovenskí agroproducenti napokon do protestov zapoja, by malo byť jasné v najbližších dňoch. Problémy, ktoré ich trápia, komunikujú aj so zahraničnými kolegami cez medzinárodnú organizáciu Copa Cogeca, ktorej členmi sú aj zahraniční poľnohospodári už zapojení do protestov.

„Našimi požiadavkami sú, aby boli urýchlene vyplatené priame platby, to je náš interný problém na Slovensku. Ale požadujeme aj menej byrokracie, ktorá je obrovská. Poľnohospodár musí byť aj právnik, aby sa v tom všetkom vyznal. Požadujeme, aby boli zelené ciele s nami komunikované, lebo nie je normálne, aby sa bankári s environmentalistami zavreli v jednej miestnosti a rozhodovali o tom, že budú dávať vyššie úroky tým, čo nebudú dodržiavať zelené ciele. To treba komunikovať s nami. A štvrtá vec, ktorú požadujeme je, že chceme riešenie v súvislosti s Ukrajinou, aby nás ich obilie neničilo, ale aby sa dostalo do cieľových destinácií, teda tam, kam sa dostať má,“ dodal Gajdoš.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
3. február 2024 21:30
Zolo
Zolo
9. február 2024 14:34

My nemame ani zelenu naftu, to je len pre vyvolenych. Pestovatelia spec. plodin uz nevedia kam dat nove stroje, co ziskali skoro zadarmo cez predrazene projekty.