Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Európsky poľnohospodársky sektor čelí kríze a potrebuje hlbokú zmenu, myslí si Macron

Európsky poľnohospodársky sektor čelí kríze a potrebuje hlbokú zmenu, myslí si Macron
insert_photoEurópska únia - Protest poľnohospodárov v Bruseli.

Európsky poľnohospodársky sektor čelí veľkej kríze a potrebuje “hlboko” zmeniť svoje pravidlá, povedal po skončení summitu EÚ v Bruseli francúzsky prezident Emmanuel Macron. Reagoval tak na aktuálne protesty poľnohospodárov, ktorí demonštrujú ako vo Francúzsku, tak aj v Belgicku a ďalších krajinách. Dopravu v Bruseli dnes zablokovali stovky traktorov.

Podľa Macrona potrebuje Európska únia spoločný mechanizmus, ktorý zaručí spravodlivé ceny, ktoré majú veľké potravinárske spoločnosti platiť producentom, teda farmárom.

Problémy, ktorým poľnohospodári v súčasnosti čelia, sa stali témou aj dnešného summitu EÚ. Po jeho konci sa  belgický premiér Alexandr De Croo spoločne s holandským premiérom Markom Ruttom a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou stretli so zástupcami organizácií, ktoré dnes v belgickej metropole protestujú. Na sociálnej sieti X to potvrdil hovorca belgickej vlády Barend Leyts. Aký bol výsledok tohto stretnutia, nebolo jasné.

Zábery zo stretnutia zverejnila tiež šéfka Európskej komisie.

“Počúvame európskych farmárov. Môžu počítať s európskou podporou,” uviedla na sociálnej sieti X s tým, že spoločne s belgickým predsedníctvom budú pracovať na znižovaní administratívnej záťaže, na ktorú sa farmári sťažujú.

Farmárov trápia drahé úvery, tlak na ceny, výkyvy počasia a tiež lacný dovoz, hlavne z Ukrajiny. Sťažujú sa však aj na prílišnú reguláciu.

“My sme si všetci vedomí toho, že tieto protesty sa odohrávajú nielen tu v Bruseli, ale aj v mnohých krajinách EÚ a je to niečo, čo nemôžeme ignorovať. Musíme si všímať, aké sú argumenty farmárov a musíme niečo zmeniť,” uviedol k protestom poľnohospodárov český premiér Petr Fiala.

Podľa neho je určite správne, že sa Európska komisia pokúša zapojiť reprezentantov farmárov do diskusie o ďalšom smerovaní poľnohospodárskej politiky EÚ. Dôležité ale je aj to, aby sme “dokázali do budúcnosti zosúladiť podmienky, ktoré majú naši farmári, s podmienkami, ktoré majú poľnohospodári vo svete”.

Európske poľnohospodárstvo musí byť konkurencieschopné, ale zároveň nesmie byť preregulované, dodal Fiala.

“Dnešok ukázal, že to lídrom európskych krajín nie je jedno. A zďaleka sa to netýka len dovozu z Ukrajiny, ten problém je hlbší a musíme sa ním zaoberať,” dodal český premiér.

Európska komisia navrhla tento týždeň opatrenia na čiastočné obmedzenie dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny. Súčasné pozastavenie dovozných ciel na ukrajinský vývoz však navrhuje predĺžiť o ďalší rok, do júna 2025.

Vzhľadom na výrazný nárast dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny do EÚ v rokoch 2022 a 2023 sa EK rozhodla posilniť ochranný mechanizmus. Pri najcitlivejších produktoch, ktorými sú hydina, vajcia a cukor, bude zavedená núdzová brzda. Jej cieľom je stabilizovať dovoz na priemerný objem dovozu za posledné dva roky. Ak dovoz týchto výrobkov prekročí uvedený objem, znovu sa zavedú clá.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Európska únia - Protest poľnohospodárov v Bruseli.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
2. február 2024 10:54

aph: Európa bola odsúdená na smrť vlastnými „treťotriednymi“ vládnucimi elitami Európa je v hlbokom úpadku a nedokáže sa vyrovnať so zúriacou hospodárskou, vojenskou a demografickou krízou. Píše o tom „The Telegraph“. Kontinent do tohto stavu priviedli „treťotriedne“ európske elity, ktoré nemôžu ani len pomyslieť na to, aby začali riešiť množstvo… Celý komentár »