Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Namiesto úhoru medziplodiny! Komisia navrhla odklad uplatnenia kontroverzného nariadenia

Namiesto úhoru medziplodiny! Komisia navrhla odklad uplatnenia kontroverzného nariadenia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európski poľnohospodári nebudú musieť nechávať štyri percentá svojej ornej pôdy úhorom, k čomu ich zaväzovalo najviac kritizované opatrenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky, známe ako GAEC 8. Pokiaľ budú na siedmich percentách ornej pôdy pestovať medziplodiny viažuce dusík, ako napríklad hrach, šošovicu či bôb, bez prípravkov na ochranu rastlín, bude to považované za splnenie tejto podmienky. Návrh o tom vo schválila v stredu (31.1.2024) Európska komisie. Ak ho schváli Výbor európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka na svojom zasadaní v dňoch 12. až 16. februára, EK ho formálne potvrdí.

Nariadenie sa bude uplatňovať so spätnou účinnosťou od 1. januára 2024. Členské štáty, ktoré chcú uplatniť výnimku, musia o tom informovať Komisiu do 15 dní od prijatia návrhu.

„Prijatím týchto stabilizačných opatrení môžeme pomôcť zmierniť tlak, ktorý vieme, že naši poľnohospodári pociťujú, aby mohli ostať ekonomicky životaschopní v časoch vysokej neistoty,“ cituje v tlačovej správe Európska komisia Maroša Šefčoviča, výkonného podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad.

Gesto voči farmárom

Viaceré štáty kritizovali normu GAEC 8, ktorá blokuje využitie veľkej plochy poľnohospodárskej pôdy a farmárov tak pripravuje o príjmy. Rumunsko navrhlo odklad opatrení GAEC 7 (striedanie plodín) a GAEC 8 na júnovom zasadaní Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybolov (AGRIFISH), pričom ho podporilo 15 členských štátov. Komisia vychádzala z francúzskeho návrhu spred troch týždňov, aby bolo farmárom umožnené namiesto nechávania pôdy úhorom pestovať na nej medziplodiny.

Návrh je gestom voči poľnohospodárom v čase, keď sa po celej Európe konajú rozsiahle protesty farmárov a keď aj ministri poľnohospodárstva vyjadrujú názor, že je potrebná väčšia flexibilita meniť SPP podľa aktuálnych podmienok. Pestovanie medziplodín, zvlášť tých, čo viažu dusík, predstavuje dobrý nástroj na regeneráciu pôdy, návrh Komisie preto nepredstavuje odklon od ekologickej línie poľnohospodárskej politiky.

„Počúvame hlas farmárov, ktorí protestujú z rôznych dôvodov. Väčšinou ide o problémy na národných úrovniach, ale počúvame aj kritiku SPP. Podľa mojej analýzy požiadaviek farmárov sa SPP týkajú iba tie o kondicionalite, a špeciálne GAEC 7 a GAEC 8. Rozumiem týmto námietkam farmárov a informoval som komisiu o mojej podpore pre francúzsky návrh,“ uviedol európsky komisár pre poľnohospodárstvo a rybolov Janusz Wojcziechowski na tlačovej konferencii AGRIFISH 23. januára.

Aby mohli poľnohospodári získať podporu SPP, na ktorú majú nárok, musia dodržiavať rozšírený súbor deviatich noriem prospešných pre životné prostredie a klímu – GAEC.

„Tento návrh ponúka poľnohospodárom dodatočnú flexibilitu v čase, keď čelia viacerým výzvam. Budeme naďalej spolupracovať s poľnohospodármi s cieľom zabezpečiť, aby SPP nastolila správnu rovnováhu medzi reakciou na ich potreby a pokračovaním v poskytovaní verejných statkov pre našich občanov,“ vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
4. február 2024 15:57

Tradične zas mimo. Vypestovať šošovicu, hrach bez herbicídu je nemožné, čiže miesto úhoru na 4% je na výber úhor na 7%. Skvelé, len tak ďalej…

Sesto6
Sesto6
5. február 2024 10:20
Odpoveď na  Martin

Pokial sa hrach vyseje dostatocne skoro, tak by sa mal presadit v konkurncii s burinou. Neboli by to krasne ciste polia bez buriny, ale urcite to urodu prinesie.

Ja,L.
Ja,L.
5. február 2024 12:59
Odpoveď na  Sesto6

Bolo by to pekne zaburinené, obtiažny zber, zbytočné vlhký hrach pri zbere, čistenie hrachu a nízke Ha-ové výnosy kvôli zaburineniu. Čistá strata……