Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Protesty talianskych farmárov sa zatiaľ vyhýbajú veľkým mestám

Protesty talianskych farmárov sa zatiaľ vyhýbajú veľkým mestám
insert_photoTASR/AP

Protesty talianskych poľnohospodárov, ktorí podobne ako ich kolegovia vo Francúzsku, Belgicku či Nemecku vyrazili s traktormi do ulíc, sa zatiaľ vyhýbajú veľkým mestám. Dnes sú demonštrácie a blokády hlásené zo Sardínie, Ligúrie či niektorých oblastí na juhu krajiny, píše agentúra ANSA. Poľnohospodári žiadajú väčšiu podporu od vlády pre svoj sektor, ktorý je podľa nich v kríze, a tiež zmenu pravidiel Európskej únie.

Tri stovky traktorov dnes spomalili premávku na obchvate pri meste Alessandria na severozápade Talianska. Do piatka protest naplánovali poľnohospodári v meste Aquila, kde majú traktory blokovať dve veľké parkoviská. Priestranstvo pred vjazdom do prístavu v sardínskej regionálnej metropole Cagliari obsadili pastieri a chovatelia, ktorí chystajú svoj protest rozšíriť aj na ďalšie oblasti na Sardínii.

Talianski poľnohospodári chcú svojimi protestmi upozorniť na úpadok svojho sektora, ktorý podľa nich čelí zvyšujúcim sa nákladom, ktoré nie sú schopné pokryť príjmy. Od vlády v Ríme požadujú opatrenia na podporu poľnohospodárstva, napríklad nižšiu daň z príjmu. Protesty sú čiastočne namierené aj proti Bruselu a jeho politike ochrany životného prostredia.

“Unavuje nás, že nám EÚ hovorí, ako máme pracovať,” povedal agentúre ANSA jeden z lídrov protestov na Sardínii Giorgio Congia.

Niekoľko stoviek poľnohospodárov dopoludnia demonštrovalo aj vo Verone, kde začínal poľnohospodársky veľtrh Fieragricola. Rokovali tam s ministrom pôdohospodárstva Franceskom Lollobrigidom, podľa ktorého boli rozhovory úspešné. Ďalšie podrobnosti nezverejnil. Vicepremiér a minister dopravy Matteo Salvini z krajne pravicovej Ligy už skôr uviedol, že podľa neho protest nie je namierený proti vláde, ale proti Európskej komisii pod vedením Ursuly von der Leyenovej.

Grécko

Zintenzívniť protesty sa chystajú podľa agentúry EFE aj poľnohospodári v Grécku, kde sa akcia sústredí v strednej časti krajiny poničenej záplavami. Nespokojných farmárov neupokojilo ani utorkové rozhodnutie vlády o zvýšení pomoci poľnohospodárom z oblastí, ktoré postihli povodne. V štvrtok sa chystá veľká demonštrácia v Solúne, kde sa začína poľnohospodársky veľtrh Agrotica.

Protesty poľnohospodárov sa konajú v uplynulých týždňoch vo Francúzsku, Belgicku či Nemecku, kde demonštranti blokujú premávku na diaľniciach či hraničných priechodoch.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
1. február 2024 4:55

Ak aj celá Európa výjde s traktormi do ulíc, farmári a komunistickí družstevníci na Slovensku budú naďalej držať hubu a krok, len aby dostali tú almužnu. Už ani tú almužnu nám nechcú dať, ale my sme spokojní. Veď nám je tak dobré, tak buďme spokojní i naďalej. Bravoooooo Slovensko ❗❗❗

Pavol Hrubos
Pavol Hrubos
1. február 2024 7:45
Odpoveď na  Fero

Statocna pravda.

Ján
Ján
1. február 2024 13:25

Poľnohospodári všetkých krajín spojte sa – je to stará pravda,aj ked troška v inej forme.V jednote je sila,len už sa zobudme!