Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Producenti mlieka v západnej Európe pritvrdili a prinútili hľadať riešenia

Producenti mlieka v západnej Európe pritvrdili a prinútili hľadať riešenia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Komisárku Mariann Fischerovú Boelovú symbolicky, práve v mlieku zo všetkých regiónov Slovenska, utopili aj naši roľníci.

Ministri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) sa 5. októbra zídu na mimoriadnej schôdzke, aby prerokovali ďalšie možnosti riešenia krízy v mliekarenskom sektore. Uviedlo to v stredu švédske predsedníctvo Európskej únie.

Hovorca švédskeho predsedníctva potvrdil dátum schôdzky, ktorá sa uskutoční v Luxemburgu, podrobnosti o agende však neuviedol.

Na schôdzku vyzvalo Francúzsko, ktoré je jedným z najväčších producentov mlieka v EÚ a ktorého farmári začali minulý týždeň protesty v dôsledku nízkych výkupných cien mlieka.

Približne 80.000 producentov mlieka po celej Európe sa zapojilo do bojkotu dodávok pre potravinárske firmy, ktorý prebieha už 13. deň a na protest proti nízkym cenám vyliali v piatok 18. a pondelok 21. septembra milióny litrov mlieka. V pondelok ich vyliali pred budovou Európskej komisie v Bruseli, pričom najmä komisárku pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerovú Boelovú obviňujú z nezvládnutia situácie na trhu.

Podľa mliekarenských odborov OPL vo Francúzsku sa k štrajku pripojilo približne 30 percent producentov a v niektorých častiach Francúzska sú spracovatelia schopní získať len približne polovicu suroviny.

Dodávatelia mlieka majú záujem, aby Európska únia zrušila plány na zvýšenie kvóty a aby cena mlieka dosiahla 40 centov za liter.

Autor článku: spracované zo zdrojov TASR a ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Komisárku Mariann Fischerovú Boelovú symbolicky, práve v mlieku zo všetkých regiónov Slovenska, utopili aj naši roľníci.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments