Presne pred tridsiatimi rokmi: Roboty si razia cestu aj do poľnohospodárstva
Sobotné vydanie denníka Roľnícke noviny z 18. novembra 1989 vyšlo spolu s prílohou Poľnohospodársky obzor na desiatich stranách. Presne tridsať rokov staré číslo sa venuje aj oslavám Medzinárodného dňa študentstva v Prahe. Správa ČSTK na titulnej strane Roľníckych novín informuje o päťdesiatom výročí novembrových udalostí roku 1939. Ani zmienkou ale nehovorí o udalostiach na Národnej triede.
Titulná strana novín informuje o aktíve vedúcich pracovníkov Ministerstva poľnohospodárstva a výživy, ktoré sa uskutočnilo v Liptovskom Mikuláši, o úrodách pšenice v JRD Československo-poľského priateľstva v Trebaticiach, alebo o tom koľko cukrovej repy spracovali v jedinom cukrovare na strednom Slovensku – v Rimavskej Sobote za 51 dní. Ďalšie rozsiahle témy prináša príloha Poľnohospodársky obzor.
Trebatickí družstevníci s úrodami hustosiatych obilnín 7,66 ton z hektára
Otvárací článok novín, ktorý vyšiel pod titulkom „Priorita potrieb spoločnosti“ sa zameriava na dnes ťažko prežuteľné témy rokovania vedúcich pracovníkov ministerstva, ale aj riaditeľov krajských odborov a okresných oddelení Ministerstva poľnohospodárstva a výživy. Článku venujeme pozornosť len z dôvodu, že bol uvedený ako hlavný a pravdepodobne v tom období vnímaný ako dôležitý, aj keď pravdepodobne vtedy, ako aj dnes, rovnako nečitateľný.
Oveľa zaujímavejšie je však začítanie sa do reportáže Igora Cíferana, tiež na titulke, kde píše o rekordných úrodách pšenice. Trebatickí družstevníci venujú poloprevádzkovým pokusom 70 hektárov svojej ornej pôdy a orientujú sa na odrody ozimnej pšenice, sladovníckeho jačmeňa a kukurice. Ako informuje autor článku, v danom roku skúšali 67 odrôd.
„S poloprevádzkovými pokusmi začíname hneď, ako obilninu zaradia do štátnych odrodových pokusov, preto len čo sa skončia a odrodu povolia, my ju už veľmi dobre poznáme,“ hovorí pre Roľnícke noviny z 18. novembra 1989 Vojtech Palkech, hlavný agronóm družstva.
Autor článku konštatuje, že niet preto divu, že v pestovaní obilnín dosahujú každoročne dobré výsledky.
„Priemerné hektárové úrody hustosiatych obilnín 7,66 tony nie sú bežné ani na úrodných poliach Trnavského okresu,“ informujú Roľnícke noviny na úvodnej strane.
Cukrovar v Rimavskej Sobote
Kratučká agentúrna správa ČSTK z Rimavskej Soboty vyšla pod titulkom „Sladká úroda“. Noviny informujú, že už „vyše 105 tisíc ton cukrovej repy spracovali za 51 dní v jedinom cukrovare na strednom Slovensku v Rimavskej Sobote. Potešiteľné je, že pestovatelia dodávajú menej zaburinenú repu ako v predchádzajúcich rokoch. Cukornatosť dosahuje 14,65 percenta, čo je viac ako v uplynulom roku.“
Ďalšie strany sobotného vydania sa venujú už najmä spoločenským a politickým témam.
Poľnohospodársky obzor
Samostatná príloha – Poľnohospodársky obzor, ktorá vyšla na štyroch stranách a bola súčasťou sobotného vydania, ale ponúka čitateľom komplexnejšie a rozsiahlejšie témy. Okrem vtedy populárnej témy vnútropodnikového chozrasčotu (metóda hospodárenia podnikov v socialistickom hospodárstve podľa vlastného rozpočtu stanoveného plánom), vydanie z 18. novembra 1989 informuje aj o tom, že JZD Agrokombinát Slušovice pripravuje do výroby vysokozdvižný vozík SV-30A, ktorý má mať nosnosť 3 tony a zdvih 3,3 metra.
„Vo vozíku je zabudovaný motor Z-7001.56,“ uzatvára krátka správa prvú stranu prílohy.
Búdové ustajnenie teliat
Ďalšou témou Poľnohospodárskeho obzoru je odchov teliat a jalovíc v JRD Mier v Mestečku. Článok popisuje, ako odchov teliat v búdach pomohol výrazne znížiť úhyny teliat, ktoré v roku 1986 dosahovali 12,6 percenta. Celkové straty pri odchove teliat ale boli až 26,1 percenta. To sa po aplikovaní búdového odchovu teliat výrazne znížilo.
„Ukázalo sa, že odchov teliat v búdach s nadväznosťou na ďalšie ustajnenie v nezateplených maštaliach, či halách, spĺňa hlavné zootechnické predpoklady. Dosiahnuté výsledky i skúsenosti ostatných poľnohospodárskych podnikov svedčia o ekonomickej výhodnosti tohto spôsobu odchovu,“ konštatuje článok, pod ktorým sú podpísaní Ing. Ján Brouček a Ing. Kornel Kovalčík z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre a Peter Repiščák z JRD Mestečko.
Roboty v poľnohospodárstve
Posledná, štvrtá strana Poľnohospodárskeho obzoru dáva priestor Milanovi Ostrožlíkovi z Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Článok vyšiel pod titulkom „Videnie plodov počítačom“ a podtitulok textu je „Roboty si razia cestu aj do poľnohospodárstva“.
„Videnie poľnej scény počítačom otvára rad širokých možností na využitie robotov v poľnohospodárstve, najmä v záhradníctve. Vo vyspelých štátoch prebiehajú v tomto smere možno povedať horúčkovité výskumy, ktoré budú rozhodujúce pre ďalšiu podstatnú intenzifikáciu poľnohospodárskej výroby. Na čele sú Japonci. Už v roku 1967 publikovali prácu, v ktorej sa spomína prvý sériove vyrábaný robot na triedenie uhoriek firmy Mitsubishi Corporation. Vývoj pokračuje rýchle pri konštrukcii mobilného záhradníckeho robota a na ochranu a zber plodovej zeleniny,“ vyberáme z tridsať rokov starého článku Milana Ostrožlíka.