Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Predseda vlády hodnotil činnosť agrorezortu

Predseda vlády hodnotil činnosť agrorezortu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na dnešnom kontrolnom dni na Ministerstve pôdohospodárstva hodnotil premiér Róbert Fico situáciu v rezorte pôdohospodárstva od volieb v roku 2006. Ako uviedol, poľnohospodári dostali reálnu satisfakciu za nežičlivosť predchádzajúcej vlády.

„Som veľmi rád, že napriek tomu, aká veľká je kríza, aj v krízovom rozpočte na rok 2010 sme vyčlenili na doplatky k priamym platbám 20 percent. Jednotnú platbu na plochu sme v tomto roku zvýšili o 27 eur na hektár a to z vlaňajších 121 na 148 eur, „ uviedol na dnešnej tlačovej besede Róbert Fico.

Premiér pripomenul, že po zostavení vlády dorovnali priame platby do maximálnej možnej výšky.

K financovaniu poľnohospodárstva vo výraznej miere patria i projektové podpory. Tu predseda vlády vyzdvihol vyčerpanie 68,8 percenta prostriedkov, z 2,5 miliardového balíka eur, z Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013.

Minister Vladimír Chovan informoval predsedu vlády i o situácii v štátom podniku Lesy SR, kde podľa neho došlo k určitej stabilizácii a podnik by mal rok 2010 uzatvoriť v čiernych číslach.

Pri potravinárstve predseda vlády hovoril o neprimeraných vzťahoch obchodných reťazcov smerom k dodávateľom, ale i o kvalite produktov predávaných v obchodných reťazcoch.

„Oceňujem aktivity, ktoré ministerstvo a Štátna veterinárna a potravinová správa robia v súvislosti s kvalitou produkcie. Pán minister kladie v poslednom období veľký dôraz nielen na oblasť štandardného poľnohospodárstva, ale venuje veľkú pozornosť aj problematike potravinárstva a potravinového dozoru,“ povedal Róbert Fico a zároveň uviedol, že porušenia zákona bude potrebné v budúcnosti prísnejšie potrestať.

Už zajtra predloží minister pôdohospodárstva na vláde, ktorej sa zúčastní i riaditeľ ŠVPS SR Ján Pliešovský, návrh zákona, ktorý výrazne zvýši pokuty za porušenie zákona. Národná rada by mala zákon prijať v skrátenom legislatívnom konaní a ak všetko pôjde podľa predstáv, zákon by mal byť platný od začiatku apríla.

Predseda vlády sa na kontrolnom dni venoval i Slovenskému pozemkovému fondu.

„Je nešťastné, keď opozícia blokuje činnosť tejto inštitúcie. Z 11 členov rady sú dvaja nominanti opozície. Tá blokuje vymenovanie týchto dvoch členov,“ povedal premiér.

Ako ďalej pripomenul, opozícia do roku 2006 nemala možnosť vykonávať kontrolnú činnosť v Slovenskom pozemkovom fonde.

K zlučovaniu ministerstiev dodal, že po 1. júli 2010 bude nové ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja patriť k najvýznamnejším ekonomických rezortom u nás.

„K 1. júlu 2010 táto delimitácia prebehne tak, aby nový minister preberal ministerstvo definitívne pripravené,“ dodal predseda vlády.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments