Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Predpokladajú zvýšenie plôch obilnín v budúcom roku

Predpokladajú zvýšenie plôch obilnín v budúcom roku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa predpovede agentúry Strategie Grains, by sa produkcia obilnín v EÚ v sezóne 2011/12 mala zvýšiť o 6 percent. Optimizmus agentúry sa zakladá na skutočnosti, že v roku 2011 sa v porovnaní s neúspešným rokom 2010 zvýšili osevné výmery obilnín o dve percentá.

Podľa odborníkov uvedenej agentúry, môže byť v budúcej sezóne zozbieraných až o 7 percent viac mäkkej pšenice, ako v tomto roku. Celková produkcia obilnín by mala dosiahnuť 137 miliónov ton, z čoho nárast produkcie vo Francúzsku bude 2 milióny ton, tak isto aj v Nemecku, vo Veľkej Británii bude predpokladané zvýšenie o 1 milión ton.

Osevné plochy pšenice sa vo všetkých krajinách EÚ zvýšia o 2 percentá na 23,4 miliónov hektárov. Plochy jačmeňa by mali rásť o 3 percentá, čo zabezpečí zvýšenie produkcie o tri milióny ton na 56 miliónov. Taktiež sa predpokladá zvýšenie produkcie kukurice o 3 milióny ton na 58 miliónov ton.

Prognózy sezóny 2011/12 od Strategie Grains sú oveľa optimistickejšie, než prognózy Medzinárodnej rady pre obilniny (IGC), ktorá hovorí o zvýšení európskych osevných plôch len o 1 percento. Predpovede farmárskej asociácie Copa – Cogeca hovoria o 1,1 percentnom náraste plôch.

Autor článku: Martin German - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments