Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Zo sveta

Predkupné právo na nákup pôdy môže poškodiť roľníka

Predkupné právo na nákup pôdy môže poškodiť roľníka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Budúci rok by sa mala zmeniť legislatíva o vzťahu poľnohospodárov k pôde a mala by byť prijatá novela zákona o významnej trhovej sile. V rozhovore s ČTK to povedal prezident Agrárnej komory ČR Zdeněk Jandejsek. Prioritou v obore ale podľa neho bude vyjednávanie o európskej poľnohospodárskej politike.

Súčasná vláda má vo svojom programovom vyhlásení informačnú povinnosť pre majiteľov pôdy k poľnohospodárovi, ktorý na nej hospodári. Podľa Jandejska informačná povinnosť nie je predkupným právom, hospodáriaci farmár by ale mal dostať informáciu, že vlastník chce pozemok predať a účinne ho poľnohospodárovi ponúknuť. Podľa neho je to bežné v štátoch západnej Európy. Pokiaľ by poľnohospodár s ponukou nesúhlasil, mohol by vlastník pozemok ponúknuť niekomu inému.

Proti zavedeniu predkupného práva vystupujú napríklad Asociácia súkromného poľnohospodárstva a Zväz vlastníkov pôdy ČR. Predkupné právo podľa nich paradoxne bude viesť k tomu, že veľké koncerny budú môcť vykupovať pôdu a následne ju ponúkať potenciálnym zahraničným investorom.

Jandejsek tiež uviedol, že by sa mal riešiť aj zákon o významnej trhovej sile, ktorý sa teraz upravuje na európskej úrovni. Prioritou normy by podľa Jandejska malo byť, zrovnoprávniť podmienky podnikania pre producenta a obchodníka. Obchodné reťazce by nemali nakupovať výrobky pod cenu výrobných nákladov, nemali by predávať potraviny za nižšiu cenu, než ich nakúpia, ak nie sú tesne pred dátumom spotreby, marže by mali byť rovnaké pre české i zahraničné výrobky a na českých pultoch by malo byť 80 percent potravín z českej produkcie.

Čiastočne by podiel českého tovaru na pultoch podľa neho vyriešila aj rovnaká výška národných dotácií na potraviny vo všetkých členských štátoch únie. Jandejsek upozornil, že na západe Európy dostávajú poľnohospodári a potravinári aj niekoľko českých korún na vyprodukovaný liter mlieka, v ČR je to šesťdesiat halierov (prepočet poľnoinfo.sk: 2,3 eurocenta).

Dôležité bude aj vyjednávanie o európskej poľnohospodárskej politike. Vláda už v súčasnosti vo svojom programovom vyhlásení odmietla stanovenie maxima dotácií podľa veľkosti podnikov. Jandejsek by bol najradšej, keby sa dotačný systém v EÚ zrušil, vyrovnal by sa tak podľa neho trh, súčasne by ale vzrástli ceny potravín o pätinu. Ľudia by ich potom v tak veľkej miere nevyhadzovali a šetrili s nimi, dodal.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
Neregistrovaný
jm
31. december 2017 14:54

Posledné dve vety hovoria za všetko . Ak má v EÚ pretrvávať rozdielna podpora v SPP tak to viac deformuje ako pomáha.