Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Predajcom potravín rastú tržby

Predajcom potravín rastú tržby
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bratislava 4. marca (TASR) – Svetová hospodárska kríza vlani ešte neovplyvnila obrat predajcov potravín na Slovensku. Sortimentná skladba potravín v predajniach sa rozšírila aj skvalitnila, čo v nemalej miere prispelo k vyššej spotrebe, a teda aj väčším objemom nákupov zákazníkov.

„Napriek nepatrnému poklesu tržieb v posledných mesiacoch roka 2008 boli hodnoty za predaj potravín na Slovensku u TOP 10 obchodníkov v tomto miléniu najvyššie,“ konštatoval pre TASR na základe predbežných výsledkov prieskumu Ľubomír Drahovský z agentúry pre prieskum trhu Terno.

„Celkový obrat za predaj potravín TOP 10 obchodníkov dosiahol 3,13 milióna eur (94,21 miliardy Sk), čo bol medziročný rast o 15,5 %,“ bilancoval s tým, že rozhodujúce obchodné spoločnosti predávali v sieti 739 predajní, kde potraviny znamenali v priemere 85,3 % z celkového obratu.

Skupinu najsilnejších predajcov potravín v roku 2008 na Slovensku tvorilo šesť nadnárodných a štyri domáce obchodné spoločnosti.

Z prieskumu vyplynulo, že najrozšírenejšiu maloobchodnú sieť s potravinami mali domáce obchodné spoločnosti. Ich 400 predajní znamenalo 54,13 % z celkového počtu predajní TOP 10.

Na čele rebríčka sa opäť umiestnila spoločnosť Tesco Stores, ktorá ako jediná predala potraviny za viac ako miliardu, a to 1,01 miliardy eur (30,43 miliardy Sk), čo je historické prekročenie tejto hranice obratu v slovenských korunách.

Najsilnejším potravinárskym špecialistom bola spoločnosť Billa, ktorá v 96 supermarketoch ohlásila obrat 406,3 milióna eur (12,24 miliardy Sk).

Medzi najlepšími predajcami potravín sa umiestnili dvaja členovia družstevného systému COOP Jednota Slovensko, a to COOP Jednota Bratislava a Nové Zámky.

Najvyšší rast v roku 2008 medziročne zaznamenali spoločnosti Tesco, diskont Lidl a s. r. o. Labaš, spresnil Drahovský.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments