Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Potravinári dostanú zelenú naftu aj tento rok

Potravinári dostanú zelenú naftu aj tento rok
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Projekt zelenej nafty zameraný na spracovateľov a výrobcov potravín avizovalo Ministerstvo pôdohospodárstva už dávnejšie. Rezort potvrdil, že potravinári sa podpory dočkajú už tento rok.

„Sme v štádiu komunikácie s Bruselom. Naozaj, notifikovať potravinársku zelenú naftu nie je jednoduché. Podpora nebude zameraná na priame investície, bude to šetrenie energií, alebo pohonných hmôt. Priame investície nie sú možné, pretože by to bola nekalá štátna pomoc. Ale aspoň takýmito opatreniami sa budeme snažiť znížiť náklady potravinárskych firiem. Nebude to však účelové, že jeden podnik peniaze dostane a druhý nie, ale bude to podobné, ako zelená nafta u poľnohospodárskych podnikov,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

O opatreniach už ministerstvo rokovalo aj s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

„Očakávame, že konkrétna podoba bude predstavená najneskôr na jeseň 2019. Systémová podpora potravinárov je nevyhnutná. Podľa nás nemá do budúcnosti zmysel podporovať len jednu misku váh – teda poľnohospodárstvo, keď sa tá druhá – teda spracovateľský priemysel – príliš nenapĺňa,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Rezort v tomto roku podpory zrejme spustí ešte bez notifikácie programu zo strany Európskej komisie.

Odpočítavanie

„Predpokladáme, že by sme v tomto roku išli ešte v režime zberu dát, aby sme vedeli, ktoré potravinárske podniky tu sú. Čiže v tomto roku určite tie finančné prostriedky dostanú a na rok 2020 už bude pripravená notifikovaná schéma, ktorá bude odsúhlasená Bruselom aj naším Protimonopolným úradom. Ale aj tento rok už potravinári dostanú peniaze,“ dodala Matečná.

Ideálna podpora pre potravinárske podniky by podľa samotných potravinárov mala byť na úrovni 25-miliónov eur. Či sa takáto čiastka v rozpočte nájde zatiaľ isté nie je.

„Päťdesiat miliónov eur máme ešte v rozpočte na systémové opatrenia, a z týchto 50 miliónov eur keď začneme odratávať – už sme avizovali, že 17 miliónov eur z tohto balíka musíme vyplatiť na sucho, avizovali sme 4 milióny eur, ktoré pôjdu na poistenie, časť peňazí ešte musí ísť na administráciu týchto opatrení, čiže neostane veľa. Je naozaj veľmi ťažké v tejto chvíli povedať, na čo ešte peniaze rozdelíme. Máme tam možnosti na podporu zvozu kafilérneho odpadu, možno ešte niečo k pripoisteniu, možno fytosanitárne a veterinárne opatrenia. Tých opatrení, do ktorých by sme chceli investovať a pomôcť poľnohospodárom, je veľa, takže tam sa musíme dohodnúť aj so samosprávou, ako ten zvyšok podelíme,“ vysvetlila ministerka.

„Presná výška finančnej podpory je stále predmetom rokovaní a preto ju zatiaľ nechceme komentovať,“ dodala Jana Holéciová z SPPK.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1549 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments