Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Potravinári dostanú peniaze koncom februára

Potravinári dostanú peniaze koncom februára
insert_photofacebook MPRV SR

Slovenskí potravinári, ktorí sa úspešne zapojili do výzvy o takzvané covid peniaze, by ich mohli dostať koncom mesiaca. Potvrdilo to ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

„Prijímatelia, ktorí od 15. 1. 2021 obdržali Rozhodnutie o schválení o NFP v rámci opatrenia 21, majú možnosť podať žiadosť o platbu cez portál slovensko.sk . Evidujeme 130 podaných žiadostí o platbu. Samotné vyplatenie finančných prostriedkov predpokladáme už koncom februára 2021, tzn. po uskutočnení povinných administratívnych kontrol, resp. kontrol na mieste, ktoré musia byť vykonané v súlade s nariadením Komisie EÚ,“ uviedol tlačový odbor rezortu.

Žiadosti o peniaze pritom potravinári podávali ešte počas jesene. Podpory očakávali už skôr – peniaze totiž mali slúžiť aj na zvládnutie pandémie. Tú však máme na Slovensku bezmála rok a podpory sa stále nestali realitou.

„Koncom januára sme mali rokovanie s ministrom a ten sám uznal, že zatiaľ peniaze vyplatené nie sú, pretože nie je k tomu nájdená cesta. My čakáme, že čo nám bolo sľúbené, to aj dostaneme. Schválená a nevyplatená žiadosť je to isté, ako neschválená,“ vyjadril sa na margo situácie podpredseda SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty.

Vyplatenie peňazí očakáva aj Potravinárska komora Slovenska. Tá už od spustenia výzvy upozorňovala na mnohé jej nedostatky, najmä na nedobré nastavenie.

„Na jednej strane sa neumožnilo čerpať druhospracovateľskému priemyslu, na druhej strane samotná výzva vôbec nereflektuje dosahy koronakrízy na jednotlivé podniky. Hlavnými kritériami bola oblasť pôsobenia potravinárskeho podniku a výška tržieb. Navyše, sa vôbec neumožnilo čerpať veľkým podnikom, ktoré násobne viac dosah krízy pocítili,“ upozornil prezident PKS Daniel Poturnay.

O peniaze sa uchádzalo 327 žiadateľov, podmienky splnilo len 165 z nich. Peniaze sa pritom ani zďaleka nevyčerpajú. Z 20 miliónov eur schválené žiadosti predstavujú sumu len asi 7 a pol milióna eur.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: facebook MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments