Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Postrehy z výstavy Agritechnica 2009

Postrehy z výstavy Agritechnica 2009
insert_photoAgritechnika

Výstava Agritechnica, ktorá sa koná v dvojročnom intervale pravidelne od roku 1985, kedy mala svoju premiéru, je považovaná celosvetovo za najvýznamnejšie podujatie v oblasti poľnohospodárskej techniky. Aj tohoročný výsledok len potvrdzuje v prvej vete napísané konštatovanie – viac ako 2.300 vystavovateľov zo 46 krajín sveta predstavilo odbornej verejnosti v termíne od 10. do 14. novembra (exkluzívna prezentácia pre VIP hostí a novinárov sa uskutočnila už 8. a 9. novembra) v Nemeckom Hannoveri to najlepšie zo svojho programu z oblasti výroby poľnohospodárskej techniky a z ponuky technických služieb.

V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom výstavy, ktorý sa konal v roku 2007, sa celkový počet vystavovateľov zvýšil o 7 percent. Spomedzi celkového počtu vystavovateľov bola pritom približne polovica zo zahraničia, pričom po domácom Nemecku mali najsilnejšie zastúpenie Taliansko, Holandsko, Francúzsko, Turecko, Rakúsko, Čína, Argentína, Dánsko, Španielsko, Veľká Británia a Kanada.

Zo Slovenska sa ako priamy vystavovateľ na výstave Agritechnica 2009 svojou výrobou komponentov prezentovali len Hriňovské strojárne, a.s., avšak prostredníctvom materských firiem, prípadne obchodných zástupcov sa predstavili aj niektorí ďalší slovenskí výrobcovia techniky (napr. Agrio – postrekovače, s.r.o. Poniky, Vogel&Noot, s.r.o. Hlohovec, Mayer CS, s.r.o. Šaštín – Stráže, Aplitec, s.r.o. Záhorská Ves). Z Českej republiky bolo oficiálne registrovaných 15 priamych vystavovateľov a napr. spoločnosť Zetor vystavovala svoje novinky prostredníctvom nemeckého obchodného partnera.

Okrem vynikajúcej ponuky výrobcov poľnohospodárskej techniky bol odborný program výstavy doplnený o veľké množstvo medzinárodných podujatí, ktoré sa svojou tematikou venovali nielen technickým trendom v oblasti vývoja poľnohospodárskej techniky, ale prediskutovávali sa aj ďalšie dôležité otázky budúcnosti poľnohospodárstva a zabezpečenia jeho trvalej udržateľnosti. V rámci odborného programu „World Soil and Water Show“ bol poskytnutý priestor pre prezentáciu nových poznatkov z oblasti inovačných systémov obrábania pôdy a hospodárneho využívania vody, ktorých význam čoraz viac narastá. Ukazuje sa, že pre budúcnosť poľnohospodárstva je potrebné veľmi rýchlo prijať opatrenia, ktoré zabezpečia vyššiu ochranu pôdy, vody a ovzdušia, ktoré veľmi úzko súvisia so zabezpečovaním výživy a energetickej potreby čoraz vyššieho počtu obyvateľov Zeme. Prezentovaním výsledkov z oblasti konzervačného obrábania pôdy experti FAO načrtli nevyhnutnú postupnosť krokov, ktoré povedú k úspešnému naplneniu naznačených cieľov.

Výstava, v rámci ktorej bolo predstavených viac ako 300 prihlásených noviniek, ako aj bohatý sprievodný program prilákali do priestorov výstaviska aj veľké množstvo návštevníkov. V čase písania tohto článku ešte neboli k dispozícii výsledné čísla, ale podľa priebežného hodnotenia organizátori očakávali návštevnosť minimálne na úrovni roku 2007, kedy do Hannoveru prišlo viac ako 340.000 odborníkov, z toho viac ako 71.000 zo zahraničia. Podľa priebežných údajov len počas dvoch exkluzívnych dní (8. a 9. 11. 2009) sa na výstavisku registrovalo viac ako 165 tisíc návštevníkov, z toho každý piaty bol zo zahraničia.

Aj tohtoročná Agritechnica ukázala, že vývoj v oblasti poľnohospodárskej techniky sa napriek pretrvávajúcej hospodárskej a finančnej kríze nezastavil.

Podľa názorov viacerých výrobcov a predajcov strojov, je štatisticky preukázaný znížený záujem o nákup drahších hlavne samohybných a širokozáberových strojov, ako aj najvýkonnejších traktorov.

V oblasti výroby a predaja prívesného náradia sa však nezáujem zo strany zákazníkov ani veľmi neprejavil, skôr opačne – zvýšil sa záujem o nové stroje zo strany zákazníkov z krajín s rýchlo sa rozvíjajúcou ekonomikou, medzi ktorými hrajú prím východoázijské štáty, najmä Čína a India.

Uverejnené so súhlasom týždenníka Roľnícke noviny.

Autor článku: Jozef Ďuďák, Špeciálne pre Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY.
Zdroj obrázku: Agritechnika

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments